2014 LYS Soruları ve Cevapları ÖSYM

2014 LYS Soruları ve Cevapları ÖSYM hakkında bilgi kısaca.

91 sınav merkezi ve 81 ilde yapılmış olan ÖSYS sınavlarının ikinci aşaması LYS tamamlandı. Beş oturum şeklinde yapılan LYS 14-15 ve 21-22 Haziran günlerinde gerçekleşti. Sınavlar süresince herhangi bir sorun yaşanmadığı kaydedildi. Toplam 5 milyon 521 bin 318 soru kitapçığı kullanıldı ve 340 bin 562 personel görev yaptı. 946 bin 244 genç sınava katıldı ve Türkiye’nin geleceğinde alacağı rolü belirlemek için ter döktü. Sınavın adaletli olması için sınav sırasında ve öncesinde pek çok tedbir alındı ve planlanan her şey dakikası dakikasına gerçekleştirildi. Sınav sonrasında ise sınav belgelerinin değerlendirilmesi için titiz biçimde çalışmalar yapılıp gerekli  koordinasyon sağlandı.

ÖSYM yaptığı açıklama ile tüm ÖSYM çalışanlarına, 21 günlük kapalı dönem görevlilerine, sınav günü masası görevlilerine, sınav koordinatörlerine, ÖSYM temsilcilerine, bina sınav sorumlularına ve yöneticilerine, emniyet görevlilerine ve tüm sınav görevlilerine teşekkür etti.

ÖSYM’nin uyguladığı sınavların soru ve cevapları 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamı dışına 6495 sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun 33 üncü maddesi ile 53 üncü maddesi birinci fıkrası (ç) bendi gereğince çıkarılmış oldu. Bu sebeple sorular kamuoyuna verilmeyecek. Fakat ÖSYM soruların %20’lik kısmını rastgele seçerek adayların incelemesine açacak. Her Adaya Farklı Soru Kitapçığı uygulaması sebebiyle ÖSYM artık soruları bu şekilde açıklamakta. Bu %20’lik kısım ise ÖSYM’nin sitesinde paylaşılmakta ve Temel Soru Kitapçığı ismi ile geçmektedir.

Telif hakkı bedeli ödenmeden, telif hakları ÖSYM’de saklı kalmak şartı ile basın yayın organları ÖSYM’nin internet adresinden Temel Soru Kitapçığını alıp kullanabilir. Bu Temel Soru Kitapçığı dışında kalan soruların %80’lik diliminden herhangi bir parçasının şu veya bu şekilde alınıp paylaşılması durumunda bunu yapan kişi ve kuruluşlar hakkında ilgili mevzuat dahilinde gerekli yasal işlemler başlatılacaktır.

2014-ÖSYS

LYS

SORU KİTAPÇIKLARI VE CEVAP ANAHTARLARI (%20)

LYS-1

SINAV TARİHİ: 15.06.2014

 Matematik Testi ve Cevap Anahtarı

 Geometri Testi ve Cevap Anahtarı

LYS-2

SINAV TARİHİ: 21.06.2014

 Fizik Testi ve Cevap Anahtarı

 Kimya Testi ve Cevap Anahtarı

 Biyoloji Testi ve Cevap Anahtarı

LYS-3

SINAV TARİHİ: 22.06.2014

 Türk Dili ve Edebiyatı Testi ve Cevap Anahtarı

 Coğrafya1 Testi ve Cevap Anahtarı

LYS-4

SINAV TARİHİ: 14.06.2014

 Tarih Testi ve Cevap Anahtarı

 Coğrafya-2 Testi ve Cevap Anahtarı

 Felsefe Grubu Testi ve Cevap Anahtarı

LYS-5

SINAV TARİHİ: 15.06.2014

 Yabancı Dil Testi ve Cevap Anahtarı (Almanca)

 Yabancı Dil Testi ve Cevap Anahtarı (Fransızca)

 Yabancı Dil Testi ve Cevap Anahtarı (İngilizce)

 

2014 LYS Soruları ve Çözümleri Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.