2014 LYS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak

2014 lys sonuçları ne zaman açıklanacak hakkında bilgi kısaca

Binlerce öğrencinin üniversiteye giden yolda en büyük adımı olan Lisans Yerleştirme Sınavı’na (LYS) 946 bin 244 başvuru yapıldı.

LYS’ye başvurmadan önce ise Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ölçüt alındı. YGS barajı olan 180 puanı elde eden öğrenciler LYS’ye başvurmaya hak kazandı.

ÖSYM’nin verilerine göre sınava başvuran adayların 744 bin 562’si Matematik Sınavı LYS-1’e, 338 bin 361’i Fen Bilimleri Sınavı LYS-2’ye, 751 bin 454’ü Edebiyat-Coğrafya Sınavı LYS-3’e, 432 bin 97’si Sosyal Bilimler Sınavı LYS-4’e, son olarak da 70 bin 767’si Yabancı Dil Sınavı LYS-5’e başvuru yaptı.

Bu oturumlardan LYS-4 14 Haziran Cumartesi, LYS-1 ve LYS-5 15 Haziran Pazar günü gerçekleştirildi. Diğer oturumlar ise 21 Haziran Cumartesi ve 22 Haziran Pazar olmak üzere sırasıyla LYS-2 ve LYS-3 şeklinde gerçekleştirilecek.

LYS oturumlar Türkiye’de tüm il merkezlerinde ve Lefkoşa’da gerçekleştirilecek. Herhangi bir adayın sınavının gerçekleşeceği tek bir okul olacak ve aday okul okul gezme mağduriyeti yaşamayacak. 5 milyondan fazla soru kitapçığı kullanılacak olan sınavlara ilgi büyük.

LYS ADAYLARI SORULARI MERAK EDİYOR

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir’in YGS öncesinde yaptığı açıklamalara göre sorular açıklanmayacaktı. Ancak bu yıl yapılan YGS’nin ardından bu uygulamaya öğrenciler ve veliler başta olmak üzere birçok kişi tepki gösterdi. ÖSYM tüm bu tepkilere karşılık olarak soruların yüzde 20’sini açıklama kararına varmıştı. Ardından YGS 2014 sorularının yüzde 20’si ile birlikte sınava katılım sağlayan adayların cevap kağıtları ösym.gov.tr’den duyurulmuştu. YGS 2014 soruları bugun.com.tr’de duyurulmuştu.

Henüz ÖSYM’den LYS sorularının açıklanıp açıklanmayacağı ile ilgili bir açıklama gelmedi. Sınav sorularının bir kısmının açıklanması gibi bir durum yeniden söz konusu olabilecek. LYS soru ve cevapları açıklanır açıklanmaz ÖSYM’nin sitesiyle aynı anda bugun.com.tr’de yayınlanacak.

ÖSYM SORULARI NEDEN AÇIKLAMIYOR?

Sınav sorularının açıklanmamasının gerekçesi olarak ÖSYM Başkanı Ali Demir açıklamalar yapmıştı. Soru havuzu oluşturmak istediklerini belirten Demir, sınavlarda yer alan kaliteli ve ölçme yeteneği yüksek soruların küçük değişikliklerle tekrar sorulması amacında olduklarını söylemişti. Bu nedenle de sınavlarda yer alan soruların yüzde 10’luk kısmının açıklanması yeterli bulundu. Bu miktar sınava hazırlanan adayların sınavlar hakkında bilgi edinmeleri ve sınava girenlerin cevap kağıtları ile birlikte kendilerini değerlendirebilmeleri için uygun olduğu öngörüldü. Ancak geçtiğimiz YGS’ye 2 milyondan fazla aday katılım sağladığı için yönetim kurulu soruların yüzde 20’lik kesiminin açıklanması kararını aldı.

2014 LYS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.