2014 LYS Giriş Belgesi ÖSYM Çıktısı

2014 LYS Giriş Belgesi ÖSYM Çıktısı hakkında bilgi kısaca.

2014 LYS (Lisans Yerleştirme Sınavı) 14-15 ve 21-22 Haziran tarihlerinde yapılacak. ÖSYM başkanlığı başvurusunu yapan adayların atanma işlemlerinin tamamlandığını ve herkesin sınava gireceği bina/salonların belli olduğunu duyurdu.

Adaylara ayrıca belge gönderilmeyecek. Bu sebeple Sınava Giriş Belgelerini (sınava girecekleri yer bilgisini gösterir belge) adaylar, başvurularını tamamladıkları her bir LYS için birer tane olmak üzere ÖSYM’nin internet sitesi https://ais.osym.gov.tr adresinden edinmeli. Bu işlem aday şifresi ve T.C. kimlik numarası girilerek yarın 14:00’dan sonra bu adresten yapılabilir.

LYS giriş belgesi edinilebilmesi için o LYS’ye başvuru yapılmış olmalı. Başvuru yapılmamış LYS’ler için adaylar giriş belgesi çıkartamayacak. Konu ile ilgili şu bilgiler verildi:

“Belgenin üzerinde adayın sınava gireceği merkez, binasalon bilgileri ile adayın fotoğrafıbulunacaktır. Belge üzerinde adayın fotoğrafının bulunması zorunludur. Adaylar, bu belgelerinin yazıcıdan dökümünü edinirken belge üzerinde fotoğraflarının görünür olmasına özen göstermelidir. Adaylar internetten edinecekleri bu belgelerinin renkli ya da siyahbeyazçıktılarını ilgili LYS’de yanlarında bulundurmak zorundadır. İlgili LYS’ye ait  Sınava GirişBelgesini (fotoğraf görünür bir şekilde) yanında bulundurmayan adaylar sınavaalınmayacaktır. Sınava Giriş Belgesi sadece üzerinde belirtilen LYS için geçerli olacaktır. Bir LYS için düzenlenen belge diğer LYS’ler için kullanılamayacaktır.”

Yapılan uyarılar arasında belgelerin ön ve arka yüzlerinde ÖSYM’nin yazdığı bilgiler haricinde resim, yazı veya işaret bulunmaması gerektiği de yer alıyor. Ayrıca adayların sınav başlamadan en az 1 saat önce sınava girecekleri binanın kapısında yer almaları gerekiyor. Çünkü kimlik ve güvenlik kontrollerinin de yapılacağı göz önüne alınırsa giriş işlemlerinin zamanında tamamlanması açısından erken gelmek önem taşıyor.

Öneriler arasında adayların sınava girecekleri binayı sınav günü gelmeden gidip kontrol etmeleri de yer alıyor. Konu ile ilgili şu bilgiler verildi:

“Adayların sınava girebilmeleri için Sınava Giriş Belgesinden başka fotoğraflı ve onaylı özelkimlik belgelerini de yanlarında bulundurmaları zorunludur. Nüfus cüzdanı, pasaport, zorunlu askerlik görevini ifa eden er/erbaşlar ile askeri öğrenciler için askeri kimlik belgesi (Bu özeldurum, muvazzaf askerler için geçerli değildir.), tutuklu/hükümlü adayların bu durumlarını kanıtlayan fotoğraflı resmi belge, Türk vatandaşlığından izinle ayrılanlar ve bunların kanuni mirasçılarına ait Pembe/Mavi Kartlar özel kimlik belgesi olarak kabul edilir. Bunların dışındaki, sürücü belgesi, meslek kimlik kartları vb. diğer tüm belgeler sınava giriş için geçerli belgeler sayılmayacaktır.”

İfadeler “Sınav görevlilerinin adayı kolaylıkla tanıyabilmelerini sağlayacak, sınav görevlilerinde adayı tanımada tereddüt oluşturmayacak güncel bir fotoğraf ve T.C. Kimlik Numarası bulunmalı, pasaportun süresi geçerli olmalıdır” şeklinde devam etti ve nüfus cüzdanında soğuk damga bulunması gerektiğine dikkat çekildi.

Sınava girerken geçerlilik süresi bitmiş pasaportlar, üzerinde soğuk damga bulunmayan nüfus cüzdanları, adayın basitçe tanınmasını sağlayan güncel fotoğrafı bulunmayan nüfus cüzdanı, T.C. kimlik numarası yazmayan nüfus cüzdanı kabul edilmeyecek. T.C. kimlik numarası kesinlikle sonradan elle veya daktiloyla da yazılmış olmamalı, orijinal olmalı.

Açıklamalar şöyle devam etti: “Bu belgelerini eksiksiz olarak yanında bulundurmayan bir aday, mazereti ne olursa olsun, sınava alınmayacaktır, sınava alınsa bile sınavı geçersiz sayılacaktır. Nüfus cüzdanı olmayan veya nüfus cüzdanında T.C. Kimlik Numarası, soğuk damga veya güncel bir fotoğrafı bulunmayan adayların, kimlik belgesi nedeniyle sınavda bir hak kaybına uğramamaları, mağduriyet yaşamamaları için sınav kurallarına uygun kimlik belgelerini edinerek sınava girmeleri gerekmektedir.”. Adayların nüfus cüzdanında bulunan fotoğrafların sınav görevlilerine adayı tanımlamada güçlük çektirmesi ve tanımlanamaması durumunda adayların sınava alınmayabileceği ve sınavın geçersiz sayılabileceğine dikkat çekildi. 

24654426

2014 LYS Giriş Belgeleri Ne Zaman Açıklanacak Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.