2014 LYS Başvuruları Ne Zaman Başlıyor

2014 LYS Başvuruları Ne Zaman Başlıyor?

Üniversiteye girişte ilk aşama olan YGS 23 Mart pazar günü yapıldı. Sınav ülke genelinde tüm illerde ve bazı ilçelerde düzenlendi. Sınava yaklaşık 2 milyon 700 bin aday girdi.

Adayların 841 bin 741 tanesi lise son sınıfta öğrenci iken lise mezunu 578 bin 741 aday, 437 bin 933 üniversite öğrencisi, 121 bin 676 tane de üniversite mezunuydu.

Sınav saat 10.00’da başlatıldı ve 160 dakikada tamamlandı. Sınav merkezlerine sabahın erken saatlerinde ulaşan adaylar salonlara alınana dek aileleri ile beraber bekledi.

Sınav salonlarına emanet eşya alınmadı. Aday kişiler kimlikleri ile güvenlikten geçerek salonlara alındı. Sınavın yapıldığı bütün salonlara duvar saati, adaylar için kalem, silgi, kalemtıraş, şeker ve peçete bırakıldı. Adaylar salona sadece pet şişe içinde su getirebildiler.

Sınav kitapçığında, Milli Eğitim Bakanlığınca belirtilen ortak müfredata bağlı olarak Türkçe testi, sosyal bilimler testi, temel matematik testi ve fen bilimleri testi ile ilgili sorular bulunmaktaydı. YGS’de Türkçe alanından 40, tarihten 15, coğrafyadan 12, felsefeden 8 ve din kültürü ve ahlak bilgisi ile ilave felsefe sorularından 5, temel matematikten 40, fizikten 14, kimyadan 13, biyolojiden ise 13 soru yer almaktaydı.

Sınav hem velilere hem de adaylar stres ve heyecan yaşattı. Adaylar sınav sırasında stres yaşarken, aileleri de okulların bahçesinde heyecanla sınavın tamamlanmasını bekledi.

Sınavın sonuçları ÖSYM resmi internet sitesinde açıklanacak. Adaylara ekstra bir sonuç belgesi yollanmayacak. Sınav sorularının ise yüzde yirmilik kısmı adayların incelemesi için temel soru kitapçığı adı ile ÖSYM resmi sitesinde yayınlanacak.

Sınavda en az 1 tane puan çeşidinden 140 veya üzeride puan kazanamayan adaylar LYS’ye katılmaya veya yükseköğretim programlarını seçmeye hak kazanamayacak.

Puanlardan en az birinden 180 veya üzerinde puan kazanana adaylar ise LYS için başvuru yapabilme hakkına sahip olacaklar. Ayrıca bu adaylar hem meslek yüksek okulu ön lisanlarına hem de açıköğretim programlarına yerleşebilecek.

Özel beceri sınavları ile öğrenci alan yüksek öğretim programlarına başvuru yapabilmek için YGS puan türlerinden en az birinden 140 veya üzerinde puan kazanmak gerekecek. Özel beceri sınavıyla öğrenci alan programlarda engelliler için, bu engellerini belgeleme şartıyla YGS puanlarından en az birinde 100 yada üzerinde puan almaları beklenecek.

indir (2)

YGS puanlarından en az birinde 180 ya da üzerinde puan kazanan adaylar üniversiteye giriş için ikinci basamak olan LYS için başvuru yapabilme şansı kazanacak. LYS için başvurular 21 ve 30 nisan 2014 tarihleri arasında yapılabilecek. LYS’ler 81 ilde ve Lefkoşa’da düzenlenecek. Adayların LYS sınav yerleri için tercihleri başvuru sırasında belirtilecek.

Sınavın bitişi ile sınav binalarını terk eden adaylar bazı testlerde zorluk yaşadıklarını bazılarını ise kolaylıkla yanıtladıklarını söyledi.

LYS başvuruları ne zaman hakkında yorum yapabilirsiniz. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.