2014 LYS 4 Soruları Nasıldı Uzman Yorumları

2014 lys 4 soruları nasıldı uzman yorumları hakkında bilgi kısaca

LYS maratonunun son aşamaları dün sabah Türkiye’de 81 il merkezi ve Lefkoşa’da yapılan saat 10.00’da başlayan LYS-4 tek oturumda 135 dakikada tamamlandı. TS puan türü ile üniversitelere yerleşecek ve Yükseköğretim Programlarına başvuracak öğrencilerin sınav süreci önümüzdeki hafta pazar günü gerçekleşecek LYS-3 ile sona erecek.

Konu ile ilgili uzman görüşlere başvuruldu ve Uğur Hazırlık ÖSYS Koordinatörü Gülay Hasdemir, sınava giren öğrencilerin değerlendirmelerine göre 2014-LYS soruları beklenen şekilde. Daha önceki yıllarda olduğu gibi dikkatli okuma, okuduğunu anlamai yorumlama ve bilgileri sentezleyebilme yeteneğini ölçecek şekilde sorular sorulduğunu belirtti. Yine aynı şekilde tarih dersi ile ilgili ayrıntı içeren soruların sorulduğu, buna karşın coğrafya sorularının kolaylıkla cevaplanabildiği ve güncel bilgileri kapsadığı belirtildi. Felsefe soruları ise oldukça uzun ve dikkat isteyen sorulardı. Öğrencilerin yorumlarına göre LYS’nin amacına uygun ve değerlendirmeye yönelik yapıldığı söylenebileceğini ifade eden Hasdemir, öğrencilere bundan sonraki LYS aşamalarında başarılar diledi.

Uğur Hazırlık Tarih Bölüm Başkanı Ercan Türköz, sınavın müfredatla örtüştüğünü ve soruların beklendiği gibi çıktığını ifade etti. İlk Çağ’dan ya da İnkılap Tarihi’nden soruları çıksa da bunların müfredat dışı olarak yorumlanmaması gerektiğini belirtti. Kültür tarihi ile ilgili soruların ise işlendiğini ve müfredat dışı bir soru sorulmadığını söyledi. Sınavda bazı ayrıntılı bilgilerin olmasının üzerinde durarak Doğu Anadolu’da sahipsiz çocuklara yurt yapan komutan aşağıdakilerden hangisidir? şeklinde sorulan soruyu buna örnek olarak gösterdi.

Uğur Hazırlık Coğrafya Bölüm Başkanı Davut Gürler ise öğrencilerin yorumlarına dayanarak LYS-4 Coğrafya-2 sorularının zorlayıcı olmadığını belirtti. Gürler’in yaptığı yorumlara göre 11 ve 12.sınıf müfredatından ağırlıkla soru hazırlandığı gibi 9 ve 10. sınıf müfredatından da sorular soruldu. Müfredat dışı soru sorulmadığını ve konu dağılımının dengeli dağıldığını belirtti. Son olarak öğrencilere LYS-3 Coğrafya-1 sınavı için tekrar testleri ve denemeler çözmesini tavsiye etti.

Uğur Hazırlık Felsefe Grubu Bölüm Başkanı Gülay Ataç, öğrencilerin sınav hakkındaki yorumlarına dayanarak 2014 LYS-4’te Felsefe Gurubu Testi’nde müfredat dışı soru gelmediğini belirtti. Soruların bazıları doğrudan bilgi ölçmek için hazırlandığı gibi bazıları da ayrıntılı sorgulama yaptıracak şekildeydi. Öğrenciler soruların uzun ve bilgiyi normal yaşantıya uyarlayacak şekilde olduğunu belirtti. Psikoloji soruları direk olarak kavram sorgulayan, Sosyoloji soruları yoruma dayanan, Mantık soruları ise işlem yapılarak çözülebilen sorulardan oluşmakta.

Uğur Hazırlık Rehberlik Koordinatörü Nazik Kösegil ise LYS-4’ün ilk oturum olması nedeniyle veliler ve öğrenciler için telaşlı ve heyecanlı geçtiğini belirtti. Sınav soruları açıklanmasa da öğrencilerin soruları arkadaşları ve öğretmenleri ile paylaşarak olumlu ya da olumsuz değerlendirmelere ulaşabildiği görüşünde olan Kösegil, sınav sürecinin henüz sona ermemiş olması nedeniyle öğrencilerin ilk sınavın etkisiyle diğer sınavlardan kopmamaları ve zihinsel olarak hazırlıklarından vazgeçmemeleri gerektiğini vurguladı. Tüm oturumlar sonucunda elde edilecek puanda tüm oturumların değerli olduğunun unutulmaması gerektiğini hatırlattı.

2014 LYS 4 Soruları Nasıldı Uzman Yorumları Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.