2014 Kutlu Doğum Haftası Ne Zaman

2014 yılı Kutlu Doğum Haftası hangi tarihte, kutlu doğum haftası ne zaman 2014 bilgisi bu sayfada.

2014 Kutlu Doğum Haftası ayın hangi zamanı, hangi günler arasında kutlanır?

2014 Kutlu Doğum Haftası 17 Nisan tarihini de içine alarak 14-20 Nisan 2014 tarihleri arasında kutlanacak. Peygamber Efendimizin dünyaya gelişi olan Mevlid-i Nebevî yani halk dilinde Mevlid Kandili ismiyle asırlar boyunca kutlanmaktadır.

Tüm ulusların kurtuluşu için gönderilen son ve en büyük peygamber, bizim Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) 571 yılında Kameri aylardan Rebiü’l-evvel ayının 12. gecesi dünyaya. Bu kutsal geceye ”Mevlid Kandili” denir.

kutlu doğum haftasıHz.Muhammedin doğduğu dönemde dünyanın her tarafında cehalet, zulüm ve ahlaksızlık çok fazlayı, Allah inancı bırakılmış, insanlık korkunç ve karanlık bir hale düşmüş, dünya yaşanmaz bir yer haline gelmişti.

Sevgili Peygamberimizin insanlığa sunduğu İslam dini ile dünya aydınlandı, bir Allah inancı ile kalpler ışık doldu. Eşitlik, adalet ve kardeşlik yeryüzüne geldi.

Hz Muhammed’e biat eden toplumlar gerçek huzura kavuştu. Hz Muhammed doğduğu gece, dünya insanlarının kurtuluşu için çok hayırlı ve kutsal bir başlangıçtır.

Peygamberin doğduğu gece, Müslümanlar arasında yüzyıllardan beri büyük bir sevinç ile kutlanmakta, Sevgili Peygamberimiz içten bir saygı ile anılmaktadır. Büyük Türk bilim insanı Süleyman Çelebi tarafından yazılan ve orijinal adı “Vesiletün’necat” olan mevlid kitabı peygamberimizin doğumunu, üstünlüğünü ve mucizelerini en harika bir şekilde dile getiren değerli bir kitaptır.

Peygamberimizin doğum yıl dönümlerinde okunan mevlidleri saygı çerçevesinde dinlemek, O’nun mübarek ruhuna salât ve selâm okumak şüphesiz ki büyük Türk ulusunun. Peygamber efendimize olan derin sevgi ve bağlılığının bir ifadesidir.

Bununla birlikte, O’nun dürüstlük ahlakl ve fazilet dolu hayatını öğrenmek ve kendimize örnek almak başta gelen sorumluluklarımızdandır. Asıl bu şekilde Peygamberimizin sevgisini ve bize karşı iyi düşüncelerini kazanmış oluruz.

Bu şekilde peygamberimizin hayatı anlatılırken, peygamberimize kutlu doğum haftasında salatı şerifler, naatı şerifler okunur. Bize miras bıraktığı Kuran-ı Kerim üzerinden mesajlar verilir. Peygamberimizin bize nasihatları olan hadisi şerifler müslüman alemine mesaj olarak aktarılır, unutan kullara tekrardan hatırlatılır. Kısacası nur yüzlü peygamberimizin doğum günü ilahiler, sureler, kasideler, şiirler eşliğinde coşkulu bir şeklide kutlanır ve peygamberimiz yüreklerde salatı şerifler ile anılır.

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı Peygamberimizin doğum gününün de bulunduğu bu haftayı, “Kutlu Doğum Haftası” olarak belirlemiştir.

Kutlu Doğum Haftası 2014 İle İlgili Düşüncelerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz.

3 yorum

  1. cok mutlu oldum.cunki bu ay 12 ocak benim de dogum gunumdur. ne kadar mutlu oldugumu tasavvur edemezsiniz. ben Azerbaycanliyim,Azeri turkuyum,Insaallah Peygamber Efendimize layik bir kul olurum. Size de bunu arzu ediyorum.

    • selamunaleyküm buradaki yazıda bir düzeltme ihtiyacı hissettim insanlara kesinlikle kul olunmaz bu kişi peygamber dahi olsa çünkü Allahuteale Kuranı kerim Zariyat 56. ayette Ben insanları ve cinleri yalnız bana kulluk etsinler diye yarattım. buyuruyor. İnşallah Allaha layik bir kul oluruz. Sizlere de bunu arzu ediyorum. Selam ve dua ile Allaha emanet olunuz

    • selamunaleyküm buradaki yazıda bir düzeltme ihtiyacı hissettim insanlara kesinlikle kul olunmaz bu kişi peygamber dahi olsa çünkü Allahuteale Kuranı kerim Zariyat 56. ayette Ben insanları ve cinleri yalnız bana kulluk etsinler diye yarattım. buyuruyor. İnşallah Allaha layik bir kul oluruz. Sizlere de bunu arzu ediyorum. Selam ve dua ile Allaha emanet olunuz

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.