2014 KPSS Soruları Tamamı Açıklanacak Mı

2014 kpss soruları tamamı açıklanacak mı hakkında bilgi kısaca

ÖSYM neredeyse düzenlediği her sınavında tartışmalarla gündeme oturuyor. Zaman zaman kopya iddialarıyla, zaman zaman şaibelerle ön plana çıkan ÖSYM’nin bu sene yapılan değişiklikle sınav sorularını açıklamamaya başlaması da çok konuşuldu. Bu yıl içinde çıkarılan torba yasaya sığınan ÖSYM artık düzenlediği sınavların sorularının küçük bir bölümünü yayınlıyor. Bu nedenle birçok öğrenci ve veli tedirgin olmuş, kendilerini güven altında hissedememiştir. Son olarak yapılan KPSS’de de soruların açıklanmaması adayların mağdur olmasına ve ÖSYM’nin güvenilirliğinin oldukça azalmasına sebebiyet verdi.

Geçen yıllara bakıldığında ÖSYM’nin düzenlediği sınavların sorularının yayınlandığını ve adayların cevapladıkları soruları hatırladıkları kadarıyla kontrol edebilmelerinin mümkün olduğunu görebiliriz. Ancak bu yıl yeni başlatılan uygulama nedeni ile gerek YGS, LYS gerek en son düzenlenen KPSS’de adaylar sınavda cevapladıkları sorularla ilgili fikir sahibi olamadılar. ÖSYM soruların çok az bir kısmını açıklayarak soru havuzu oluşturdukları gerekçesine sığınsa da, adayların ve velilerin birçoğu bu gerekçeye güvenmiyor.

Bunun yanında geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen KPSS’de tarih sınavındaki bazı soruların 2014 KPSS-Tarih Pusulası isimli kitaptaki sorulardan bazıları ile aynı olduğu iddiaları ortaya atıldı. Bu nedenle KPSS’ye katılan adaylar sınav sorularının ölçücü olduğunu düşünmüyor ve sınavı da şaibeli olarak değerlendiriyor.

Sınavda yer alan soruların değerlendiriciliği, sorularda hataların olup olmadığı, herkese aynı soruların uygulanıp uygulanmasığının anlaşılabilmesi amacıyla bu soruların son derece şeffaf olarak tamamının yayınlanmasını isteyen adaylar, ÖSYM’nin itibarını bu şekilde düzeltebileceğini düşünüyor. Sınav sorularının yanlış olup olmadığı bu nedenle anlaşılamıyor. Ya da soruların tamamı yayınlanmadığı için adayların aklına başka şüpheleri getiriyor. Tek bir sorunun bile büyük önem taşıdığı bu sınavlarda adaylar mağdur duruma düşüyor.

Daha önce soruların hepsi açıklanırken bu yıl açıklanmaması kimsenin mantıklı bulduğu bir durum değil. ÖSYM’nin adayların ve diğer ilgililerin bu konudaki görüşlerine ve tepkilerine önem vermesi, bu geri bildirimleri en iyi şekilde değerlendirmesi gerekiyor.

2014 KPSS Soruları Tamamı Açıklanacak Mı Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.