2014 KPSS Soruları Hangi Konular Çıkacak

2014 KPSS Soruları Hangi Konular Çıkacak hakkındaki yazımızı sizler için hazırladık.

ÖSYM tarafınca yapılan duyuruya göre geçen aylarda KPSS ortaöğretim önlisans imtihanındaki soru dağılımlarının değiştiği duyurulmuştu. Fakat bu değişimin nasıl olduğu konusunda ayrıntılı bir açıklama yapılmamıştı ve bu nedenle dershane öğretmenleri ve adaylar mağdur olmuştu. ÖSYM sonunda bu dağılım ile ilgili ayrıntılı açıklama yaptı. Sınavda toplam soru sayısı 120 olarak belirlendi yani bir değişim yapılmadı. Genel yetenek kısmında Türkçe ve Matematikten 30’ar toplamda 60 soru, genel kültür bölümünden ise tarih dalında 27, coğrafya dalında 18 ve vatandaşlık bilgisi dalında 9, güncel konulardan ise 6 soru yer alacak yani toplamda 60 soru sorulacak.

Vatandaşlık dalında anayasa, idare ve temel hukuk ile ilgili 3’er tane soru yöneltilecek. Coğrafya dalında ise ülkemizin fiziki coğrafyasından 7, ekonomik coğrafyadan 13, beşeri coğrafyadan 5 soru olacak. Tarihte ise toplam soru sayısı 30 iken 27 olarak değiştirildi. Yeni düzenleme ile Selçuklular ve öncesi dönemden 3 soru, Osmanlıdan 9 soru ve İnkılap tarihinden ise 12 soru sorulacak. Ek olarak 2013 yılındaki sınav ile beraber ilk kez Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi alanından 3 soru sorulacak.

indir (2)

Türkçe’de ise akıl yürütme, mantık, dil bilgisi, paragraf soruları sorulacak. Matematik dalında ise sınava giren adayların sayısal becerileri ve mantık yürütebilme kabiliyetlerinin ölçümü yapılacak yani ALES düzeyinde sorular yer alacak.

2014 KPSS soru dağılımı hakkında yorum yapabilirsiniz. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.