2014 KPSS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak

2014 kpss sonuçları ne zaman açıklanacak hakkında bilgi kısaca

Geçtiğimiz hafta içinde KPSS A Grubu ve Öğretmenlik sınavı gerçekleştirildi. 4 oturumda yapılan sınavın ardından yoğun olarak sınava hazırlanan memur adayları derin bir nefes aldı. Sıra sonuçların açıklanması için meraklı bekleyişe geldi. Adaylar Türkiye’nin dört bir yanından sınava katılım sağladı. Sınav Türkiye’nin 81 il merkezinde ve Lefkoşa’da gerçekleştirildi. ÖSYM sınavın cumartesi sabah, öğleden sonra ve pazar sabah, öğleden sonra olacak şekilde 4 oturumda gerçekleştirilmesinde karar kıldı. Öğretmen olmak ve atanmak için sınava katılım sağlayan adaylar cumartesi öğleden sonra oturumuna katıldı ancak maraton onlar için sona ermedi. Öğretmen adaylarının 20 Temmuz’da gerçekleştirilecek Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi’ne (ÖABT) de katılım sağlaması ve başarı göstermesi gerekiyor. Diyanet İşleri ile ilişkili olarak görev yapmak isteyen memur adayları ise cumartesi sabah oturumunun yanında 18 Ekim’de gerçekleştirilecek olan Din Hizmetleri Alan Bilgisi Sınavı’na (DHBT) katılım sağlayacak.

Birçok adayı farklı şekillerde değerlendiren KPSS ile önlisans düzeyleri 27 Eylül’de, ortaöğretim düzeyleri 28 Eylül’de sınava katılacak.

ÖSYM Tarafından 2014 KPSS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak

Sonuçların ne zaman açıklanacağı tüm sınava girecekler tarafından merak konusu iken, biz bu sorunun cevabını sizler için araştırdık. Bu sene KPSS’nin ne zaman açıklanacağı ile ilgili resmi bir veri olmadığı için 2013 KPSS’ye bakmakta yarar var. 2013-KPSS’nin sonuçları ÖABT’den hemen sonra açıklanmıştı. 2013-KPSS A grubu ve öğretmenlik sınavı 6-7 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirildi. 2013-ÖABT ise 1 hafta sonra 14 temmuz 2013’te gerçekleştirilmesine rağmen bu iki grup sınavın sonuçları 31 Temmuz 2013’te açıklandı. Sonuç olarak sonuçların açıklanması Genel Yetenek Genel Kültür testinden 25 gün, alan bilgisi ile ilgili testlerden 17 gün sonra açıklanmış oldu.

Bu yıl da geçen senenin KPSS takviminden yola çıkacak olursak sonuçların ÖABT’den sonra gerçekleşeceği tahmininde bulunulabilir. Öğretmen olmak isteyen adaylara uygulanacak olan alan testleri de 20 Temmuz tarihinde, 2013’tekinden 6 gün daha geç gerçekleştirilecek. Tüm tarihlere bütün olarak bakıldığında 2014 KPSS sonuçlarının Temmuz ayı sonunda açıklanacağını öngörmek mümkün.

Son zamanlarda düzenlemiş olduğu sınavların sonuçlarını oldukça hızlı şekilde açıklayan ÖSYM, KPSS’yi de erken açıklarsa adaylar için oldukça sürpriz olacak.

2014 KPSS Ne Zaman Açıklanacak Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.