2014 Kabine Değişikliği Yeni Bakanlar Kimler Olacak

Hükümet 2014 yılına Kabine değişikliği ile girmeye hazırlanıyor. Bakanlar Kurulu ne zaman değişecek, yeni kabinede kimler değişecek gidecek gelecek, işte son bilgilere göre 2014 Bakan değişiklikleri şöyle :

Kabinede değişikliğe gidileceğini belirten Güntay Şimşek gelişmeyi  şöyle yorumladı;

“Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcının, kısa bir süre içinde koltuğundan alınacağı haberi beni oldukça şaşırttı”. Çünkü, Milli Eğitim Bakanı Avcı, koltuğuna oturalı çok geçmemişti. Bu denli kısa bir hakimiyet olmasına ihtimal vermezdim. Ancak sağlam kaynaklara göre gerçekten Milli Eğitim Bakanı değişecekmiş. Koltuğundan alınan ve yeni sahiplerini bekleyecek Bakanlık sadece Milli Eğitim Bakanlığı değilmiş. Değişebilecek bir diğer isim, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğluymuş. Bakırköy’de yönettiği ofisten Edirne’nin yerel seçimlerinde AK Parti leyhine yüksek performans harcayarak çalışan Müezzinoğlu’da koltuğundan alınacakmış. Bu iki isimden bahsettim ancak koltuğundan alınacak bakanlar yalnızca Avcı ve Müezzinoğlu değil. Hatırı sayılır bir sayıda bakan, koltuklarını yerin gelecek bakanlara devredecekmiş.

kabine

Başbakan Erdoğan’ın seçim hazırlıklarından biri de buymuş. Yerel ve genel seçimlere, tamamen farklı isimler ve farklı bir bakanlar kuruluyla girmeyi hedefliyormuş. Hem genel hemde yerel seçimlerde omuz omuza verecek güçlü kişilerden kabineyi yeniden düzenleyecekmiş. Aldığım duyumlar bunlarla sınırlı değil.

” Değişime en önce 3 dönemdir bakanlık yapmaları yönüyle mani taşıyan, kişiler yerlerini devredecek. Bu kişilerin birçoğu yerel seçimlerde belediye başkan adayı olacak kimisi için ise bakanlık stresinden yorulduğu ve gelecek yasama döneminde etkili olamayacağı kanısına varılmış durumda.”

Kabinedeki en son değişiklik ocak ayında, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ortak fikirleri sonucu yapılmıştı. Bunun sonucunda, İçişleri Bakanlığı’ndan İdris Naim Şahin alınmış ve koltuğunu Muammer Güler’e bırakmış, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan Ertuğrul Günay alınmış ve koltuğunu Ömer Çelik’e bırakmış, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Ömer Dinçer alınmış ve yerini Nabi Avcıya bırakmış, son olarak ise Sağlık Bakanlığı’ndan Recep Akdağ alınmış ve koltuğunu Mehmet Müezzinoğluna bırakmıştı. Fakat bu sefer gidilecek değişiklik birçok bakanı kapsayacağı düşünülüyor. Bakalım bu tahminler gerçekleşecek mi?

Sizce Yeni Kabinede Kimler gelmeli Kimler Gitmeli ? Bakanların Değişimi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.