2014 Diyanet Yaz Kursları

2014 diyanet yaz kursları hakkında bilgi kısaca

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yazın gerçekleştirdiği yaz Kuran kursları 23 Haziran’da başlayacak. Geçen sene aynı kurs dahilinde 3 milyon çocuk kuran öğrenmişti. Bu yılki tema ise ” Haydi çocuklar camiye koşalım, Kuran’la buluşalım.” olarak belirlendi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Ali Erbaş’ın ifadelerine göre geçen sene düzenlenen yaz Kuran kurslarına 3 milyon 59 bin öğrenci katılım sağladı.

Bu seneki kurslara daha yoğum talep bekleyen Diyanet İşleri, yaz Kuran kurslarını üç dönem olarak uygulayacak.

Kurs takvimine bakıldığında kursun 4 haftasının yaz dönemine denk geldiği görülüyor. Geçen sene de kursların bir dönemi Ramazan ayının da içinde olduğu bir aralıkta gerçekleştirilmişti. Kursların Ramazan ayına denk gelmesi nedeniyle talebin düşmesinden korktuklarını ifade eden Erbaş, beklediklerinin aksine katılımın azalmadığını ifade etti. Ramazan ayının bereketiyle bu sene de daha fazla çocuğa, gence kurs vermeyi amaçladıklarının da altını çizdi.

Yaz Kuran kurslarında yaş sınırlaması yok. Genellikle 10-14 yaş arası çocuklar katılım sağlıyor. Yaz Kuran kursları kapsamında 4-6 yaş arası çocukların katılımı bile kabul ediliyor. Diyanet işleri bu yaş grubundaki çocuklarla ilgili materyaller hazırladı ve Kuran hocalarına yol gösterecek bazı kitaplar hazırladı. Bu yaş grubu çocuklardan katılım olması halinde çocuklara ayrı bir program uygulanacak ve ayrı bir sınıf açılacak. Kurslara katılım sağlayan çocuklar camilerde bir çeşit gruplandırma sistemine göre ayrılıyor ve seviyelerine göre farklı kurlarda eğitim alıyor. Çocukların yaş ve seviye gruplarına göre gruplandırılmasına özen gösteriliyor.

Sportif Faaliyetler

Geçen sene uygulanan yaz Kuran kurslarında Gençlik ve Spor Bakanlığı ile imzalanan protokol gereğince katılımcıların 60 binden fazlası sportif faaliyetlerden de yararlandı. Bu seneki yaz Kuran kurslarında da sportif faaliyetler devam edecek.

Geçen seneki sportif faaliyetler sırasında bazı sıkıntıların yaşanması sebebiyle, bu seneki sportif faaliyetlerin cami içinde yapılmasının önüne geçilecek ve spor il müdürlüğü ya da belediyelerin uygun gördüğü mekanlarda gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı.

Çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimine verdikleri önem nedeniyle kurs süresi boyunca velilerin öğreticilerle irtibat halinde olmasını tavsiye eden Erbaş, bu şekilde çocukların bu süreçten çok daha fazla verim alacağını söyledi. Bu yaz yapılacak olan kurslara da çok sayıda katılım olması bekleniyor.

2014 Diyanet Yaz Kursları Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.