2014 DGS Kontenjanları ÖSYM Ne Kadar Olacak

2014 DGS Kontenjanları ÖSYM Ne Kadar Olacak hakkında bilgi kısaca.

DGS (Dikey Geçiş Sınavı) ile iki senelik meslek yüksek okullarından veya açıköğretim önlisans programlarından mezun olan kişiler 4 senelik okullara geçiş yapabiliyor. Bugün sabah 09.30’da sıanv gerçekleştirildi ve 140 dakika vakit aldı. Toplamda 120 soru bulunan sınavda yetenek testleri yer alıyor. Bu testler sözel ve sayısal olmak üzere ikiye ayrılıyor. ÖSYM’den DGS sonuçlarının ne zaman açıklanacağına dair bir bilgi henüz edinilmiş değil. Fakat öngörülenler arasında Ağustos’un ilk haftasında sınav sonuçlarının açıklanması ve yerleştirme sürecinin sonraki iki hafta boyunca devam etmesi bulunuyor.

DGS’den yeterli puan alanlar ilgili lisans programlarına yerleştirilecek. Kimin nereye yerleşeceğinin ölçütü ise başta DGS puanı olmak üzere tercihler ve kontenjanlar olacak. DGS’den bu sene alınan puanlar yalnızca 2014-2014 eğitim öğretim senesi için geçerliliğini koruyacak. Kontenjanların durumu ise DGS sonuçlarının açıklanmasının akabininde netleşecek. Fakat ÖSYM’nin internet adresinde DGS kılavuzuna göz atılırsa öğrenci alacak programların kontenjanları görülebilir. 34 bin 665 geçen seneki kontenjan sayısıydı. Bu sene yayımlanan kılavuz sayının 40 bini bulduğunu gösteriyor. Fizyoterapi ve rehabilitasyon, beslenme ve diyetetik, yazılım mühendisliği, hemşirelik, moda tasarımı, sivil hava ulaştırma işletmeciliği, gazetecilik ve hukuk kılavuzdaki programlar arasında bulunan bazı gözde bölümler.

Ancak adaylar bunların hepsine tercih yapamıyor. Sadece kendi mezun oldukları alanın devamı olan veya benzer olan programlara yerleştirilebiliyorlar.

Geçişi yapılabilecek bölümler ile mezun olanan bölümler arasında ilginç eşleşmeler de göze çarpıyor. Örnek vermek gerekirse beslenme ve diyetetik lisans programına yaşlı bakım programından geçiş yapılabilirken, değirmencilikten gıda mühendisliğine geçilebiliyor. Pilotaj programına girebilecekler arasında balon pilotluğu mezunları da var.

Gözde bölümlerden olan Hukukta ise bu sene 1106 öğrenci kontenjanı bulunuyor. Adalet programı mezunları bu alanda tercih yapabiliyor. 312 kontenjan ise beslenme ve diyetetik progrmı için açıldı. Bu programa girebilecek iki senelik bölümler arasında yaşlı bakım hizmetleri, ikram hizmetleri, et endüstrisi, gıda teknolojisi, aşçılık, mutfak yönetimi, süt ve süt ürünleri bölümleri yer alıyor.

Fizyoterapi ve rehabilitasyon da çok tercih edilen bölümlerden biri. Bu sene 373 kontenjana sahip olan bölüme geçişi olan iki senelik bölümler şu şekilde: engelli bakımı ve rehabilitasyon, fizik tedavi, fizyoterapi, elektronörofizyoloji, protez ve ortez ile iş ve uğraşı terapisi. Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nde yer alan pilotaj bölümü ise 2 kontenjan ile en az kontenjana sahip okul konumunda.

Yerleştirmelerde puanı yüksek olan öncelikli sayılıyor. Eğer aynı programı tercih eden kişilerin DGS puanları da aynı ise eşit ağırlıklı DGS puanından sayısal standart puanı yüksek olana bakılıyor. Eşitliğin devamı halinde ÖBP’ye bakılıyor. Hala eşitlik devam ederse tercih sırası olarak üstte tercih eden kişinin yerleştirmesi yapılıyor. Tercih sıraları da aynı ise yaşı küçük olan galip geliyor.

Gözde 4 yıllık bölümlerin hangi 2 senelik bölümlerden DGS ile öğrenci alacağı aşağıdaki listeden kontrol edilebilir:

ADALET: Hukuk

ALTERNATİF ENERJİ KAYNAKLARI TEKNOLOJİSİ: Enerji Sistemleri, Fizik, Elektrik, Elektrik-Elektronik,  Nükleer Enerji mühendislikleri.

ANESTEZİ: Acil Yardım ve Afet Yönetimi, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri

AŞÇILIK: Beslenme ve Diyatetik, Aile ve Tüketici Bilimleri, Gastronomi, Mutfak Sanatları ve Yönetimi

BALON PİLOTLUĞU: Pilotaj

BASIM VE YAYIN TEKNOLOJİLERİ: Basın ve Yayın, Fotoğraf ve video, Gazetecilik, Görsel İletişim Tasarımı, Halkla ilişkiler ve Reklamcılık, iletişim, İletişim Sanatları, İletişim Tasarımı, Medya ve iletişim, Reklam Tasarımı ve İletişimi, Reklamcılık, Grafik, Grafik Tasarımı ve Halkla ilişkiler

ÇOCUK GELİŞİMİ: Çocuk Gelişimi, Okul Öncesi Öğretmenliği

DEĞİRMENCİLİK: Gıda Mühendisliği, Gıda Teknolojisi

DİYALİZ: Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri

FİZYOTERAPİ: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon

FOTOĞRAFÇILIK VE KAMERAMANLIK: Grafik Sanatlar ve İletişim, Televizyon Haberciliği, Fotoğraf, Gazetecilik, Görsel İletişim Tasarımı ve Programcılığı

İLK VE ACİL YARDIM: Acil Yardım ve Afet Yönetimi, Hemşirelik, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri

 İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri

Dikey Geçiş Adaylarının Kontenjan Sayıları Hakkında Yorum Yapabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.