2013 YDS Başvuru Tarihi ve Sınavı Ne Zaman

ÖSYM, aldığı bir kararla ÜDS ve KPDS’nin yerine YDS (Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Sınavı) yapılacağını açıkladı. ÖSYM’nin iş yoğunluğunu azaltmak ve karışıklıkları önlemek adına alınan bu karar doğrultusunda ÖSYM, YDS hariç yaptığı hiçbir sınavda yabancı dil testi sorularına yer vermeyecek. KPSS, TUS, DUS vb. sınavlarda daha önce yer alan yabancı dil testlerine yer verilmeyeceğinden, yabancı dil puanlarının hesaplanmasını isteyen adayların YDS’ye girmeleri gerekmektedir. Peki 2013 YDS ne zaman , YDS başvuru tarihi ve sınav tarihi ne zaman ? İşte detaylar :

osymyds

BASIN DUYURUSU
(15 Şubat 2013)

2013-Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (İlkbahar Dönemi): Başvurular

4 Ocak 2013 tarihli ve 28518 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik ile Kamu Personelinin Yabancı Dil Bilgisi Seviyesinin Tespitine Dair Esas ve Usuller Hakkında Yönetmelik yürürlükten kaldırılmıştır. Anılan Yönetmelik uyarınca Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dilleri için Mart, Nisan, Mayıs ayları içerisinde bir kez ve Eylül, Ekim, Kasım ayları içerisinde bir kez olmak üzere yılda iki kez; Bulgarca, Çince, Danimarkaca (Danish), Ermenice, Farsça, Gürcüce, Hollandaca (Dutch), İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Sırpça, Ukraynaca ve Yunanca dillerinde ise Mart, Nisan, Mayıs ayları içerisinde olmak üzere yılda bir kez yapılması öngörülen Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavının (YDS) ilk uygulaması olan 2013-YDS İlkbahar Dönemi Sınavı 7 Nisan 2013 tarihinde uygulanacaktır.

2013 YDS Başvuru Kılavuzu İçin Tıklayın

Sınava başvurular 18-27 Şubat 2013 tarihlerinde yapılacaktır.

Adaylar, 2013-YDS İlkbahar Dönemi Kılavuzu ile Aday Başvuru Formuna başvuru süresi içinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden ulaşabileceklerdir. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır.Kılavuzda; başvuru, sınav, değerlendirme, sınav sonuçlarının kurumlarca kullanımı ile ilgili ayrıntılı bilgiler yer almaktadır. Sınava başvuracak adayların bu kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

6-7 Temmuz 2013 tarihlerinde yapılacak Kamu Personel Seçme Sınavında (2013-KPSS A Grubu ve Öğretmenlik) ve daha sonraki yıllarda lisans düzeyinde yapılacak KPSS’lerde Yabancı Dil Testiyer almayacaktır. Yabancı dil testinin belirli ağırlıklarla hesaplanarak oluşturulduğu KPSS puan türleri, 2013 yılından itibaren ÖSYM tarafından uygulanacak Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) puanı ile ağırlıklandırılarak hesaplanacaktır.  KPSS’de yabancı dil testinin de (Almanca, Fransızca ve İngilizce dillerinde) ağırlıklandırılarak hesaplandığı puanları edinmek isteyen adayların 2013-YDS İlkbahar Dönemi Sınavına girmeleri zorunludur. 2013-YDS İlkbahar Dönemi Sınavına katılmayan veya bu sınava Almanca, Fransızca ve İngilizce dillerinde katılmayan adayların, 2013-KPSS A Grubu ve Öğretmenlik Sınavı yabancı dil testi sonucunun belirli ağırlıklarla hesaplandığı KPSS puan türleri hesaplanmayacaktır.

2013 yılından itibaren ÖSYM tarafından, yabancı dil bilgisi seviye belirlemeye yönelik olarak, sadece Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) yapılacağından diğer yabancı dil bilgisi seviye belirleme sınavları (ÜDS vb.) yapılmayacaktır. Ayrıca; ÖSYM tarafından uygulanan ve içeriğinde yabancı dil sorusu/testi bulunan sınavlarda 2013 yılından itibaren yabancı dil sorusu/testi bulunmayacak, bu adayların sınav sonuçlarının değerlendirilmesinde YDS’den alacakları puanlar kullanılacaktır. İlgili mevzuatta Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavına (KPDS) yapılan atıflar Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavına (YDS) yapılmış sayılır. İlgili mevzuat gereği, doçent adayları ile doktora ve sanatta yeterlik çalışmasına başvuracak adayların da yabancı dil koşulunun sağlanması için YDS’ye girmeleri gerekmektedir. Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS) sonuçları ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (DUS) sonuçları ile tercih yapacak adayların 2013-YDS İlkbahar Dönemi Sınavına girmeleri yararlarına olacaktır.

Bu nedenle, 2013 yılından itibaren ÖSYM tarafından yapılan KPSS, TUS, DUS vb. sınav ve yerleştirme işlemleri ile ÜDS/KPDS sonuçlarını kullanan diğer kamu/özel kurum ve kuruluşların sınav/yerleştirme işlemlerine katılacak adayların, yabancı dil yeterliğinin belirlenmesi için 7 Nisan 2013 tarihinde yapılacak YDS’ye katılmaları önemle duyurulur.

2013 YDS başvuru tarihleri , YDS sınavı ne zaman tarihi 2013 bilgileri güncellenerek bu sayfada.

Yeni YDS Sınavı Hakkında Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz

25 yorum

 1. merhaba, iyi gunler
  bu yds sınavı yenı bır duzenlemeyle uygulanmaya kondu ve bır cok kısının bundan haberdar degıl; ben gıbı.
  osym kurulundan ıstırhamım kı bunun suresını bıraz daha uzaması.
  tesekkur ederım sımdıden,ıyı gunler efendım
  ben osym baskanı ve kurulundan umıtlıyım;

  • gerekmiyo kardeş..ama yeterli puanı aldın.nereye başvuracaksın.ona göre..mesela birisi 3. sınıf öğrencisiyim diyor.y. lisans yahut doktora düşünüyor ise girmelidir.hem 2 sene geçerli idi eskiden ingilizce sınavları bu nasıl bilemicem.en az iki yıldır yine de 3’ü bilmiyorum.

 2. 2013 ÜDS SINAVINA GİRİP TE , BU SINAVLAR ÜNİVERSİTELER TARAFINDAN
  KABUL GÖRMEYECEK DEMEKMİ OLUYOR?YDS.(ÜDS’NİN İKİ YIL GEÇERLİLİĞİ KALMIYORMU?)KALMIYORSA BU SINAVIN YAPILMASININ ANLAMI NE.HEM ÜDS HEM YDS HEPSİ BİR ARADA SAÇMALIK.

  • artık üds sınavı dıye bırsey yok kı universitelerin kabul gormeyecıgı bır sınavı neden yapsınlar ki o kadar da (…) oldugunu sanmıyorum yonetımın kafanın karısık olmasına hak vermek lazım. Daha bırkac gun once uds kpds sınav tarıhını yayınlayan osym 2 gun sonra sınav ıptal oldu dıyor gülünecek birsey gercekten. Bu sadece hem osym nın sınavlara harcadıgı zamanı hemde malıyetı dusrmek ıcın uyguladıgı bır sıstem olsa gerek yds adı altında yoksa dedıgın gıbı akıl alaacak bırsey degıl bu. yayınlanan sınav tarıhlerıne bakma artık uds dıye yok allaha dua edelımde maceraya atılıp soru tıplerını degıstırmesınler yoksa hersey hava cıva olacak. Ve de hazırlıklı olalım burası TÜRKİYE yarın sabah ne olacağını hükümetten baska kimse bilmez …

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.