2013 YDS Başvuru Tarihi ve Sınavı Ne Zaman

2013 YDS Başvuru Tarihi ve Sınavı Ne Zaman
 • 22.01.2013

ÖSYM, aldığı bir kararla ÜDS ve KPDS’nin yerine YDS (Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Sınavı) yapılacağını açıkladı. ÖSYM’nin iş yoğunluğunu azaltmak ve karışıklıkları önlemek adına alınan bu karar doğrultusunda ÖSYM, YDS hariç yaptığı hiçbir sınavda yabancı dil testi sorularına yer vermeyecek. KPSS, TUS, DUS vb. sınavlarda daha önce yer alan yabancı dil testlerine yer verilmeyeceğinden, yabancı dil puanlarının hesaplanmasını isteyen adayların YDS’ye girmeleri gerekmektedir. Peki 2013 YDS ne zaman , YDS başvuru tarihi ve sınav tarihi ne zaman ? İşte detaylar :

osymyds

BASIN DUYURUSU
(15 Şubat 2013)

2013-Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (İlkbahar Dönemi): Başvurular

4 Ocak 2013 tarihli ve 28518 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik ile Kamu Personelinin Yabancı Dil Bilgisi Seviyesinin Tespitine Dair Esas ve Usuller Hakkında Yönetmelik yürürlükten kaldırılmıştır. Anılan Yönetmelik uyarınca Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dilleri için Mart, Nisan, Mayıs ayları içerisinde bir kez ve Eylül, Ekim, Kasım ayları içerisinde bir kez olmak üzere yılda iki kez; Bulgarca, Çince, Danimarkaca (Danish), Ermenice, Farsça, Gürcüce, Hollandaca (Dutch), İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Sırpça, Ukraynaca ve Yunanca dillerinde ise Mart, Nisan, Mayıs ayları içerisinde olmak üzere yılda bir kez yapılması öngörülen Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavının (YDS) ilk uygulaması olan 2013-YDS İlkbahar Dönemi Sınavı 7 Nisan 2013 tarihinde uygulanacaktır.

2013 YDS Başvuru Kılavuzu İçin Tıklayın

Sınava başvurular 18-27 Şubat 2013 tarihlerinde yapılacaktır.

Adaylar, 2013-YDS İlkbahar Dönemi Kılavuzu ile Aday Başvuru Formuna başvuru süresi içinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden ulaşabileceklerdir. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır.Kılavuzda; başvuru, sınav, değerlendirme, sınav sonuçlarının kurumlarca kullanımı ile ilgili ayrıntılı bilgiler yer almaktadır. Sınava başvuracak adayların bu kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

6-7 Temmuz 2013 tarihlerinde yapılacak Kamu Personel Seçme Sınavında (2013-KPSS A Grubu ve Öğretmenlik) ve daha sonraki yıllarda lisans düzeyinde yapılacak KPSS’lerde Yabancı Dil Testiyer almayacaktır. Yabancı dil testinin belirli ağırlıklarla hesaplanarak oluşturulduğu KPSS puan türleri, 2013 yılından itibaren ÖSYM tarafından uygulanacak Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) puanı ile ağırlıklandırılarak hesaplanacaktır.  KPSS’de yabancı dil testinin de (Almanca, Fransızca ve İngilizce dillerinde) ağırlıklandırılarak hesaplandığı puanları edinmek isteyen adayların 2013-YDS İlkbahar Dönemi Sınavına girmeleri zorunludur. 2013-YDS İlkbahar Dönemi Sınavına katılmayan veya bu sınava Almanca, Fransızca ve İngilizce dillerinde katılmayan adayların, 2013-KPSS A Grubu ve Öğretmenlik Sınavı yabancı dil testi sonucunun belirli ağırlıklarla hesaplandığı KPSS puan türleri hesaplanmayacaktır.

2013 yılından itibaren ÖSYM tarafından, yabancı dil bilgisi seviye belirlemeye yönelik olarak, sadece Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) yapılacağından diğer yabancı dil bilgisi seviye belirleme sınavları (ÜDS vb.) yapılmayacaktır. Ayrıca; ÖSYM tarafından uygulanan ve içeriğinde yabancı dil sorusu/testi bulunan sınavlarda 2013 yılından itibaren yabancı dil sorusu/testi bulunmayacak, bu adayların sınav sonuçlarının değerlendirilmesinde YDS’den alacakları puanlar kullanılacaktır. İlgili mevzuatta Kamu Personeli Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavına (KPDS) yapılan atıflar Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavına (YDS) yapılmış sayılır. İlgili mevzuat gereği, doçent adayları ile doktora ve sanatta yeterlik çalışmasına başvuracak adayların da yabancı dil koşulunun sağlanması için YDS’ye girmeleri gerekmektedir. Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS) sonuçları ve Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (DUS) sonuçları ile tercih yapacak adayların 2013-YDS İlkbahar Dönemi Sınavına girmeleri yararlarına olacaktır.

Bu nedenle, 2013 yılından itibaren ÖSYM tarafından yapılan KPSS, TUS, DUS vb. sınav ve yerleştirme işlemleri ile ÜDS/KPDS sonuçlarını kullanan diğer kamu/özel kurum ve kuruluşların sınav/yerleştirme işlemlerine katılacak adayların, yabancı dil yeterliğinin belirlenmesi için 7 Nisan 2013 tarihinde yapılacak YDS’ye katılmaları önemle duyurulur.

2013 YDS başvuru tarihleri , YDS sınavı ne zaman tarihi 2013 bilgileri güncellenerek bu sayfada.

Yeni YDS Sınavı Hakkında Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. sudd dedi ki:

  Yds 80 soru 150dk kesinlesmis rakamlar mi ?ayrica ydsde 4 yanlis 1dogruyu goturuyor mu ?

 2. mustafa dedi ki:

  merhaba, iyi gunler
  bu yds sınavı yenı bır duzenlemeyle uygulanmaya kondu ve bır cok kısının bundan haberdar degıl; ben gıbı.
  osym kurulundan ıstırhamım kı bunun suresını bıraz daha uzaması.
  tesekkur ederım sımdıden,ıyı gunler efendım
  ben osym baskanı ve kurulundan umıtlıyım;

 3. ahmet dedi ki:

  üniversite mezunu olmak gerekiyomu

  1. Sekercibaba dedi ki:

   gerekmiyo kardeş..ama yeterli puanı aldın.nereye başvuracaksın.ona göre..mesela birisi 3. sınıf öğrencisiyim diyor.y. lisans yahut doktora düşünüyor ise girmelidir.hem 2 sene geçerli idi eskiden ingilizce sınavları bu nasıl bilemicem.en az iki yıldır yine de 3’ü bilmiyorum.

 4. tural kazimli dedi ki:

  aff edersiniz ben tus sinavina calisiyorum.ben rusca sinavina gire bilirmiyim yoksa inhilizcemi shart

 5. Sefter Kızıl dedi ki:

  18/02/2013 tarihinde sinav başvuru tarıhi olarak belirlenmiştir.

 6. ceyda dedi ki:

  peki bu yds nin sınav merkezleri kpds gibi belli şehirler mi olacak yine.eğer öyle olursa çok saçma sonuçta üds her şehirde oluyodu

 7. fadime dedi ki:

  yds ye başvuru sartları neler.. ben 3 sınıfım yds ye girebilirmiyim ?

 8. azizuz dedi ki:

  odtü tarih 2.sınıfım..yds ye girebilirmiyim ?m

  1. Sekercibaba dedi ki:

   evet girebilirsiniz..

 9. alanya cemo dedi ki:

  alanyadan slm arkadaslar YDS SINAVINA GIRMEK ICIN ygs ye basvuru gerekiyor mu . yoksa yds ye basvuruldugu zaman sinava girebiliyor muyuz ?

  1. goverment dedi ki:

   üni mezunları iin bu arkadaşlar ygsyle alkası yok

 10. mehmet veysi polat dedi ki:

  sınava başvurular ne zaman başlıyor ???

 11. mehmet veysi polat dedi ki:

  tek sınav olması gayet mantıklı oldugunu düşünüyorum ama bir az daha kolay oursa iyi olur geçerli puan kaç olacak….teşekkürler

 12. ayten dedi ki:

  başvuru tarihi ne zaman?

  1. yunus dedi ki:

   18 şubat ile 28 şubat arasında başvurular var

   1. CEMO dedi ki:

    arkadaslar bu sinav YDS degil mi ? kimler basvurabiliyor.ben sosyal hizmetler onlisans bolumnda okuyorum.ygs tarihini gecirmisim. ve yds ye girmek istiyorum.180 baraji asinca bolum secebiliyorsun.bu sinava basvuru yapabiliyor muyum. ??

 13. pınar dedi ki:

  Yeni sınav formatının içeriği ile ilgili bilgi verir misiniz?
  Konu dağılımı puanlama ve soru sayısı nasıl olacak?

 14. hüseyin dedi ki:

  üds veya kpds den almış olduğumuz puanın yds deki eşdeğerliliği nedir

 15. hadi pekgöz dedi ki:

  adı hadi pekgöz sınav sonuçlara bakacaktım

 16. NURAN dedi ki:

  2013 ÜDS SINAVINA GİRİP TE , BU SINAVLAR ÜNİVERSİTELER TARAFINDAN
  KABUL GÖRMEYECEK DEMEKMİ OLUYOR?YDS.(ÜDS’NİN İKİ YIL GEÇERLİLİĞİ KALMIYORMU?)KALMIYORSA BU SINAVIN YAPILMASININ ANLAMI NE.HEM ÜDS HEM YDS HEPSİ BİR ARADA SAÇMALIK.

  1. murat yıldız dedi ki:

   artık üds sınavı dıye bırsey yok kı universitelerin kabul gormeyecıgı bır sınavı neden yapsınlar ki o kadar da (…) oldugunu sanmıyorum yonetımın kafanın karısık olmasına hak vermek lazım. Daha bırkac gun once uds kpds sınav tarıhını yayınlayan osym 2 gun sonra sınav ıptal oldu dıyor gülünecek birsey gercekten. Bu sadece hem osym nın sınavlara harcadıgı zamanı hemde malıyetı dusrmek ıcın uyguladıgı bır sıstem olsa gerek yds adı altında yoksa dedıgın gıbı akıl alaacak bırsey degıl bu. yayınlanan sınav tarıhlerıne bakma artık uds dıye yok allaha dua edelımde maceraya atılıp soru tıplerını degıstırmesınler yoksa hersey hava cıva olacak. Ve de hazırlıklı olalım burası TÜRKİYE yarın sabah ne olacağını hükümetten baska kimse bilmez …

 17. Can dedi ki:

  Uds’ye girip kazanip 5 yil muafiyet alanlar ne olacak onlarin ydsye girmesine gerek var mi

 18. mehmet kurt dedi ki:

  bu 4 sınav yerıne 2 sınav demek ve ınşallah 4 yanlış 1 dogruyu goturmez. yoksa goturur mu =(

 19. creative dedi ki:

  yeni sınavın içeriği kpds üds gibi mi olacak acaba*

YORUM YAZ