2013 SBS Lise Puanları Düşer mi

Yaklaşık 1 milyon 200 bin öğrenci bugün SBS’ye girdi. Bu sene son defa yapılan SBS bitti ancak tartışmaları devam ediyor. Sitemiz eokul-meb.com’a gelen yorumlara baktığımızda birçok öğrencinin sınavı iyi geçmemiş. Özellikle matematik sorularından yana şikayet bir hayli fazla. Her yıl SBS sorularını ve lise puanlarını takip eden bir site olarak bu yıl, SBS sorularından yana yapılan şikayetlerin geçen yıla göre daha fazla olduğunu gözlemledik. İşte bu nokta SBS puanları düşecek mi, lise puanları bu sene düşer mi gibi sorulara kısa bir açıklama yapma gereği duyduk.

2013 Lise Puanları Düşecek mi, SBS Taban puanları düşer mi

2013 sbs soruları

Sevgili çocuklar, SBS’den çıktınız ve belki de çok fazla şikayetçisiniz. “SBS zordu, soruları yapamadım, matematik çok zordu, puanım düşük gelecek vb.” şikayetlerinizi duyar gibiyiz. Daha iyi bir liseye gidebilmek için uzunca bir süre çalıştınız ve 2013 SBS sınavınız kötü geçti diye çok üzgünsünüz. Ancak üzülmek , dövünmek yerine duruma matematiksel olarak bir göz atmaya ne dersiniz.

Yeni Sistem SBS Puanınızı Hesaplamak İçin Tıklayın

2013 SBS Soruları İçin Tıklayın

2013 SBS’ye 1 Milyonu aşkın öğrenci girdi ve bunların hepsinin amacı iyi bir liseyi kazanmak.  Ancak kontenjanlar sınırlı, her lisenin belirli sayıda öğrenci alma kapasitesi var. Dolayısıyla bu kadar aday arasında en iyi sıralamayı elde edenler, iyi liselere yerleşeceklerdir. SBS tamamen bir sıralama sınavıdır, puanlama sınavı değildir. Eğer 2013 SBS’de bugün birçok adayın sınavı kötü geçmişse endişe etmenize gerek yoktur. Örneğin engelli bir bayrak koşusunda, birçok sporcu koşarken hiç beklemediği bir engele takılırsa, bu durum engele takılan diğer koşucuların da sıralamasını pek değiştirmeyecektir. Ancak eğer ki, çok az kişi engele takılırsa haliyle bu takılan kişiler sıralamada daha geriye düşeceklerdir. Bugün yapılan SBS’yi de bir koşu yarışması gibi düşünürsek, 2013 SBS’de matematik engeline takılan çok kişi var. Dolayısıyla matematik netleri her zamankinden düşük gelen öğrenciler endişelenmesine gerek yok. Çünkü bilsinler ki, kendileri gibi diğer yarışmacılar da bu engele takıldılar.

SBS Puanları Düşecek mi 2013

Sevgili öğrenciler, puan düşecek mi konusundan daha çok yukarıda bahsettiğimiz gibi kendi ilinizde ve Türkiye’de kaçıncı olduğunuzu bilmek ve buna göre tercihleri yapmak daha mantıklı bir durumdur. Bizce geçen yıla göre bu yıl daha az netle aynı sıralamalar elde edilecektir.  Çünkü 2013 SBS soruları geçen yıla göre daha zor sorulardı.

2013 SBS Yorumlarınızı Aşağıdan Sizler de Hemen Paylaşabilirsiniz.

eokul-meb.com (izinsiz kopyalamak yasaktır)

74 yorum

 1. Arkadaşlar bunun için 3 gündür gözüme uyku girmiyor lütfen birşeyler yazın lütfen! Ek tercihde kabataş lisesinin 53 boş kontenjanı var ben 457 ile girebilirmiyim.Nede olsa ek tercihden herkesin haberi yok ve aynı zamanda benim puanım da bu sene zor olduğu için geçen seneye göre 470 e denk geliyor sizce ben 3. yedekten de olsa girebilir miyim

 2. Arkadaşlar 170 kişilik kontenjanı olan anadolu lisesini 1,30 puanla asil olarak kazanma hakkımı kaybederek yedekten 7.kişisi oldum girebilir miyim geçen sene 17 kişi yedekten almış herkes cevaplasın!!!

 3. ARKADAŞLAR MERHABA. BENİM PUANIM 340 PUANLIK BİR LİSEYE TUTUYOR. AMA 360 PUANLIK BİR LİSEYEDE TUTMASI ÇOK YÜKSEK. YALNIZ BEN TERCİHLERİMDE O 360 PUANLIK LİSEYİ YAZMADIM. O OKULUN MÜDÜRÜYLE KONUŞSAM BİR İŞE YARAR MI ? LÜTFEN CEVAPLAYIN… TEŞEKKÜRLER..

 4. arkadaşlar benim genel yüzdem 15.93 gitmek istediğim iki lisenin 1.sinin yüzdesi 14 girebilirmiyim oraya diğeride 14.39 ikiside olurmu sizce lütfen cevap yazın

 5. selam benim yüzdelik dilimim 12.20 istedigim oelun biri 7.98 öteki 8.95 bu okullara girebilme şansım varmı tercih listemin başına yazmalımıyım yoksa hiç şansım yokmu yazmamalımıyım bir uzman varmı cevap verebilicek

 6. Arkadaşlar yüzdem 7.50 peki 5.33 bir liseye girermiyim 102 kişi alıyor yedeklerden falan lütfen arkadaşlar gerçekten çok önemli lütfen teşekkürler :)

 7. Arkadaslar herseyi açıklayayım benim oyp 420 beyoglu imam hatip gecen sene 464 ile almış yuzdeligi ise 3.5 benim bu sene 6.7 simdi ben Beyoğlu’na girebilir miyim simdi ben bı mantık yürüttüm gecen sene 464 ve üstü yapmak kolaydı ve bu yüzden birçok kisi yüksek aldı bu sayede Beyoğlu’nun yüzdesi 3.5 ancak bu sene 400 gecmek bile zor yani demek istediğim benim bu yuzdelik dilimlere girme ihtimalim var mı ACİL………..YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM

 8. yüzdelik dilimim 3,49 puanım 444 sıralamam 36.636 çağrıbey anadolu lisesi veya ümraniye anadolu lisesine girme şansım var mı? İstanbul anadolu lisesi nasıl bir okul?

 9. arkadaşlar bana lütfen yardımcı olun gerçekten çok acil biliyorsunuzki hem il hemde genel yüzdelik dilimler yazıyor hangisine göre tercih yapılacak?lütfen yardımcı olunn

 10. merhaba oğlumun oyp puanı 346.074 genel başarı %23.46 il başarı sırası 1121 il başarı %29.03 sbs8 puanı 443.327 kırklareli atatürk anadolu lisesine yerleşebilirmi sizce???

 11. arkadaşlar ben 500 üzerinden 420.364 aldım genel sıralamam 70bin istanbulda 12binlerde birşey istanbuldaki başarı oranım 6.94 bahçelievler bakırköy bağcılar güngören ve zeytiburnunda en iyi nerelere girebilirim yazarmısınız.Bir de Ataköy Cumhuriyet Florya Tevfik veya B.evler Anadolu Almana girilirmi ? Lütfen bilen biri söylesin

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.