2013 Öğretmen Atamaları Tarihi Resmi Olarak Açıklandı

Öğretmen adaylarını çok yakından ilgilendiren konuda en yetkili ağızdan açıklama geldi. 2013 öğretmen atamalarına ilişkin açıklama yapan Milli Eğitim Bakanı Ömer DİNÇER, 2013 şubat ayında atama olacak mı , 2013 Ağustos atamaları nasıl olacak gibi sorulara yanıt verdi.

ogretmenatamaAçıklamasında, Şubat ayında atama yapılmayacağını ve bu durumun 652 Sayılı KHK (Kanun Hükmünde Kararname) ile belirlendiğini açıkladı. BU KHK’da atamaların ve yer değiştirmelerin yılda 1 kez ve azın yapılacağı açıklanmış durumda. Mezun öğretmen adaylarının şubatta atama olması için, durumu gündemde tutmaya çalıştıklarını ifade etti. Bu çabaların sonuçsuz kalacağını imâ etti. Şubatta atama olmasını isteyen öğretmen adaylarının, yazın yapılacak olan alan sınavına girmeden atanmak istediğini belirtti.

2013 Ağustos ayı öğretmen atamalarına ilişkin olarak ise Bakan DİNÇER, 6-7 Temmuz 2013 KPSS’ye ek olarak 14 Temmuz 2013 tarihinde 15 ayrı branşta öğretmenlere yönelik ÖABT (Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi) sınavı yapılacağını belirterek, buradan hareketle atamaları ne zaman yapacağımızı az çok tahmin edersiniz diye konuştu. Şu ana kadar herkesin daha nitelikli öğretmen talebinde bulunduğunu, kendilerinin de bu doğrultuda alan sınavı yaparak alanında en yetkin adayları öğretmen olarak atamaya karar verdiklerini söyleyerek ; şubatta atama olmasını bekleyen adayların alan sınavına girmeden böylesine ek bir atama talebinde bulunması onların bu yetkinlik hedefiyle çeliştiğini ifade etti.

Alan sınavının 14 Temmuz’da yapılacağını ve ÖABT’nin Ağustos ayına yakın açıklanacağı düşünülürse, 2013 öğretmen atamalarının ağustos ayında yapılacağını söyleyebiliriz, diye sözlerini noktaladı.

2013 Öğretmen atama tarihleri , Öğretmen ataması ne zaman 2013 ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıdan bizlere hemen yazabilirsiniz …

11 yorum

  1. O halde bütün öğretmenleri sınava soksunlar .Eğt. bil. genel yet. genel kül. alan sın. hepsine soksunlar .önceden öğretmen olmak basitti şimdi zor eski öğretmenleri de sınav yapsınlar.

  2. Bütün öğretmenleri sınava soksalar .Madem bu sınav önemli 20-30 yıllık öğretmenler eğitim bilimlerinde pek de iyi değiller sadece yeni mezunların mı bilgili olması isteniyor, eskiler bilmese de olur mu?

  3. Arkadaşlar biriniz aldığı 36 puandan vs. bahsetmiş. Öğretmenlikte alan bilgisi gereken bir kısım. Neden denecek olursa. Öğretmenlik yapacak bir kişi zaten alanında iyidir. Herşeyi bilmenize gerek yok. Alan bilgisine göre öğretmen alınması en iyi çözüm olacaktır. Tabi bunu tamamen KPSS yerine alan bilgisine dökmeleri en iyisi olacaktır. (benim kanaatim) Dönem içerisinde atama olmaz. sebebi ise saymakla bitmez. bu konuda haklı olabilir. Öğrenci tabanlı eğitim yürütülmeye çalışıyor.Malumunuz öğretmen tabanlı eğitim yürütülüyordu. Sonuçlarını herkes biliyor. Verimsiz geçen eğitim yılı. Bakanı tamamen desteklemesem de almış olduğu kararları kısmen desteklemekteyim.

  4. Sadece eğitim öğretmenlerin bilgileriyle mi sınırlı? Öğretmenlerin ruh dünyaları umursanmıyor.Psikolojik sorunları varmı bakılmıyor.Olanlar rahatlıkla temiz raporu alıp,puanı da alınca öğretmen oluyor.Sayın bakanın bunlardan haberi yok.Sadece daha ne kadar sınav yapabilirim diye uğraşıyor.Kaliteli eğitim bence bu değil,bunca kişi zaten sadece sınavı geçmek için çalışıyor.Bu bilgilerin az kısmı hatırda kalıyor.

  5. içimde ruh kalmadı ağustosta atanırım diye beklerken ücretli öğretmenlik yaparken buldum kendimi dersane eve gel ders kafamın almadığını hissediyorum yaş 32 öğrencilerim hayat veriyorlar öğretmenleri can çekişiyor artık tamamen işimi yamak istiyorum 9 YILIM ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİKTE LİSANSIMI DIŞARDAN TAMAMLADIM 3 SENE KPSS 36 PUANDA KALDIM OKULÖNCECİYİM MAAŞ ZAMANINDA YATMAZ NORM FAZLASI ATANIYOR BEN ÖLDÜM YERİME BİRİNİ VERECEK ÖLDÜM BEN YAZIN MAAŞ ALAMAMAKTAN BIKTIM ATAMA YAPIN AZAPTAN KURTARIN

  6. önceden atanan tüm öğretmenler girsin bu alan sınavına öğretmenler arasında eşitlik olsun öyleyse bu durumda sayın bakan söyledikleriniz ve yaptıklarınız çok çelişkili.Şubat ataması için yaptığınız yorum bu çelişkiyi haykırıyor.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.