2013 LYS Tercih Kılavuzu

Üniversite adaylarının uzunca bir süredir beklediği LYS tercih süreci başlıyor. LYS sonuçları açıklandı sıra tercihlerde. Adaylar daha iyi bir üniversite ve daha iyi bir bölüme yerleşmek için 8-18 Temmuz 2013 tarihleri arasında tercih süresinde ter dökecekler. İşte 2013 LYS Tercih Kılavuzu ve ÖSYS Kontenjanları :

Tercih yapacak olan adayların 2013 ÖSYS LYS tercih kılavuzunu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.  Tercih yaparken asıl olan puanlama değil başarı sırasıdır. Dolayısıyla 2013 LYS tercih kılavuzu ve ÖSYS kontenjanlar tablosunda da yer alan bir önceki yılın taban puanlarına bakarak tercih yapmak sizleri ciddi derecede yanıltacaktır. Tercih edeceğiniz bölümün geçen yıl ki başarı sırasını ve sizin 2013 LYS Yerleştirme başarı sıranızla karşılaştırın. Tercihlerinizi bu karşılaştırmaya göre belirleyiniz. Adayların tercih sürecinde ihtiyaç duyacakları her türlü bilgi ve belge 2013 LYS tercih kılavuzunda yer almaktadır.

2013 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu indir

2013 LYS Tercih Kılavuzu İçin Tıklayın (Genel Kılavuz)

Hatırlatma:  Tercih Edeceğiniz Bölümlerin Başarı Sıralamalarının da Yer Aldığı Detaylı Kılavuz İçin Aşağıdaki Linklerde Yer Alan Tablo 3A/3B ve Tablo4’ü inceleyeniz.

2013-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu (3 Temmuz 2013)

Linklere Tıklayarak İnceleyebilirsiniz.

Tablolar

2013 LYS Tercih Kılavuzu ve Kontenjanları İle İlgili Yorumlarınızı ve Aklınıza Takılanları Aşağıdan Anında Yazabilirsiniz.

40 yorum

 1. meraba arkadaşlar 12.sınıfa geçtim yani seneye ben de sınava girecem ben sorularda çok sizlerin yapmışp oldu yorumlara baktım ama herkes çok zor olduğu yönünde konuşmuş acaba sınav ciddi anlamda mı zordu yoksa sınavı zor geçen arkadaşlar mı yorum yazmışlar bi de EA öğrencisiyim hukuk için aşağı yukarı kaç net yeterli olur bilginiz varsa lütfen paylaşın

  • şewalcim ea öğrencilerinin işi her zaman zordur.bu sınav sistemi hem zordur hem kolaydır,çeldiricidir.genel olarak kolayda olsa insanın 20 dk dan sonra ister istemez dikkati dağılır. istersen dünyanın en kolay soruları olsun arda arda çözmeye başlayınca dikkatin dağılıyor.benim sana tavsiyem çok fazla soru çöz çözdüğün soruları irdele kılı kırk yar.hayatın merkezine sınavı koy.aksi takdirde hukuk hayal olur sende benim gibi sözelden girersin sınava!

  • Bilader ben şu anda İngilizce hazırlıkta yaz okuluna kaldım.Öyle atlaya zıplaya geçebilecegin bir hazırlıgı yok bölümlerin çogu ing ögretimli amma velakin kampüs dersen işte o yok sadece projedeki yapılması beklenen kampüsü beklemek sana kalan oda en iyi ihtimal 2 yıl.Ankarada ve devlet üniversitesi olması ve çok iyi seviye ing si bile yazılması için bir sebepdir. Yarın bugün taş yemeyeceksin o yüzden binalara bahçeye takılı kalma.

 2. merhaba arkadaşlar.
  Ben de ankara gazi üniversitesi İ.Ö Türk dili ve edebiyatı bölümü istiyorum puanım 318 sıralamam da 97 bin sizce olur mu? fikirlerinizi benimle paylaşırsanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler

 3. arkadaşlar ben ts öğrencisiyim lys başarı sıralamam 87000 antalya akdeniz edebiyat bölümü istiyorum baktım gecen sene akdeniz edebiyat 119000 binle kapatmış acaba yerleşebilirmiyim

 4. Arkiler ben TS-1’de 12 binlerde, TS2’de 13 binlerdeyim.
  YGS’Deyse; YGS-3’te 110 binlerde, YGS-4’te 117 binlerde, YGS-5’te 196 binlerde, YGS-6’da 297 binlerdeyim.

  Bu şekilde devlet ya da özel fark etmez önü açık olan hangi mesleğe gidebilirim?

  Ciddi şekilde yardımcı olursanız çok iyi olur ve sizlere de çok teşekkür ederin.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.