2013 Hac Başvuruları ve Kayıt Tarihleri

2013 Hac başvuruları başladı.  2013 hac kayıtları başvuruları 4 Şubat ile 22 Şubat 2013 tarihleri arasında il ve ilçe müftülüklerine ek olarak internet üzerinden de yapılabiliyor. İşte hac başvuru tarihleri ve koşulları :

Türkiye genelinde 2013 yılı hac organizasyonu kayıtları başladı. Kayıt yaptırmak isteyen birçok vatandaş, ilk günden müftülüklere koştu. Vatandaşlar, 22 Şubat’a kadar ilgili bankalara 15 TL yatırıp, banka dekontu ve nüfus cüzdanı fotokopisi ile il ve ilçe müftülüklerine müracaat edebilecek. Ya da internet üzerinden hac.diyanet.gov.tr adresinden başvurusunu yapabilecek.

hac başvuruları 2013

Bu yıl hacca gitmek isteyen vatandaşlar için ön kayıtlar bugün başladı. Hac başvurularınınbaşladığını öğrenen birçok vatandaş, il ve ilçe müftülüklerine koştu. Bazı vatandaşlarbaşvurularını yaparken bazıları da bilgi alarak müftülüklerden ayrıldı. Fatih Müftülüğü’ne gelerek hac başvurusunda bulunan Mehmet Ebrek, bu başlangıcın bile kendileri için çok önemli olduğunu ifade etti. Ebrek, daha önce de müracaatta bulunduğunu ancak sağlık sorunlarısebebiyle gidemediğini aktardı. Ebrek kurada çıkması durumunda hacca eşiyle birlikte gideceği bilgisini verdi.

Hacca gitmeyi büyük bir arzuyla beklediğini belirten Mahmure Çelikel de, kayıtların başladığı ilk günden ve erken saatte heyecanla müftülüğe geldiğini söyledi. İlk defa başvuruda bulunduğu bilgisi veren Çelikel hacca oğluyla birlikte gitmeyi istediklerini kaydetti.

Beyoğlu Müftülüğü’ne gelen Şeref Akyol ise, hacca gidebilmek için 6. kez başvurduğunusöyledi. “İnşallah bu sene çıkar.” diyen Akyol, sadece bilgi almak amacıyla müftülüğe geldiğini aktardı.

Hacca gitmeyi 6 yıldır hasretle beklediğini dile getiren Muhlise Akyol ise, “Aslında bu konuda devletin daha hassasiyet göstermesi lazım. Türkiye’den gelenlere en yaşlı hacılar diyorlar. Bunun acaba sebebi nedir? Ben 6 yıl önce kaç yaşındayım? Şimdi kaç yaşındayım? Ne oldu Türk hacılar yaşlı oldu. Neden sıralı gönderilmiyoruz? Bu konuda çok isyankarım. Kura ile hacca gitme durumu kumar işidir. Devlet bunu sıraya koymalı. Kura kumardır. Kumar işine çevrilmemeli. Ben 6 yıldır hasretle bekliyorum. Allah’ın verdiği ömrü kimse bilemez. Bunu bekletmeye ne devletin, hiç kimsenin hakkı yoktur. 6 yıldır yanıp tutuşuyoruz. Oraları elimiz ayağımız tutarken görmek istiyoruz. İnşallah bu yıl bize nasip olur.” diye konuştu. Bilgi almak veya hac başvurusunda bulunmak isteyen diğer vatandaşlarda heyecanlarını dile getirdi.

2013 hac başvuru tarihi , hac başvuruları ne zaman sona erecek , 2013 başvuru kayıt tarihleri

KAYITLAR 22 ŞUBAT’TA SONA ERECEK

Hac başvurularıyla ilgili bilgili bilgi veren İstanbul Müftülüğü Hac ve Umre İşleri Şube Müdürü Ercan Balban, Türkiye genelinde 1 milyonun üzerinde kişinin hacca gitmek için sıra beklediği ifade etti. Türkiye’ye verilen kontenjanın 70 bin olduğunu hatırlatan Balaban, bunun için 2013 yılında hacca gidecekleri belirlemek için kura süreci olacağını söyledi. Balaban 2013 yılı önbaşvurularının bugün başladığını 22 Şubat tarihinde de sona ereceğini belirtti.

Ercan Balaban’ın verdiği bilgilere göre; hacca gitmek isteyen vatandaşlar en geç 22 Şubat tarihine kadar il ve ilçe müftülüklerine müracaat edecek. Daha önceki yıllarda kayıtta bulunup da kaydı çıkmayan hacı adaylarının kayıt işlemi otomatikman yenilenecek. Hac için ilk defa kayıt yapacak vatandaşların, ilgili bankalara 15 TL yatırıp, banka dekontu ve nüfus cüzdanı fotokopisi ile il ve ilçe müftülüklerine müracaat edecek veya internet üzerinden hac.diyanet.gov.tr adresinden başvurusunu yapabilecek.

2013 Hac başvurusu yap …

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.