2013 Fen Lisesi ve Anadolu Liseleri Kontenjanları Arttırıldı

15-21 Temmuz 2013 tarihleri arasında sürecek olan SBS tercihlerinde öğrencilerimizin dikkate alması gereken bir konu hakkında eokul-meb.com bilgi verelim istedik. Bu yıl Sosyal Bilimler Liseleri, Meslek Liseleri, Fen Liseleri ve Anadolu Liselerinin kontenjanı yaklaşık %30 arttırıldı. Arttırılan yeni kontenjanlara göre SBS taban puanlarında ciddi düşüşler yaşanacak ve öğrenciler daha düşük yüzdelik dilime sahip olan okullara yerleşme şansı yakalamış oldu.

Sosyal Bilimler, Fen Liseleri ve Anadolu Liseleri Kontenjanları 2013 Yıllında Arttı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Sosyal Bilimler Liseleri, Fen Liseleri ve diğer her türlü Anadolu Liselerinin kontenjanlarını %30 oranında arttırdı. Peki bu artış nasıl gerçekleşti ? Düz liselerin tamamının Anadolu Liselerine dönüştürülmesi en büyük etken oldu. Yeni açılan okullar ve bu dönüştürme sonucu mevcut okullara ek olarak Türkiye genelinde 502 tane Anadolu Lisesi, 6 tane Fen Lisesi, 1 tane Anadolu Öğretmen Lisesi, 59 tane Anadolu Meslek Lisesi ve 120 tane Anadolu İmam Hatip Lisesi açıldı.

Bu oluşturulan okullara ek olarak, okulların kontenjanlarında da artışlar yapıldı. Buna göre Fen Liselerindeki sınıf mevcudu 26’dan 30’a; Anadolu Liselerinde 34’e çıkarıldı. İşte tüm etkenlerden ötürü bu yıl sınavla herhangi bir liseye yerleştirilecek öğrenci sayısında yaklaşık %30’luk bir artış olacak.

Liselerin Yüzdelik Dilimleri Artacak ve Okul Puanları Düşecek

2013 SBS Tercih kontenjanlarında bütün lise türlerinde koordineli bir şekilde artış yapılması, SBS taban puanlarının düşmesine, yüzdelik dilimlerinde öğrenci lehinde yükselişler olmasını sağlayacaktır. Sonuç olarak bu yıl Fen Liselerini, Anadolu Liselerini ve Diğer meslek Liselerini tercih edecek olan öğrenciler yüzdelik dilimlerini geniş tutsunlar. Örneğin %10’luk bir dilime sahip olan öğrenci tercihlerini rahatlıkla %5 ile %20 arasında yapabilir.

2013 SBS Kontenjanları Okullar İçin Tıklayın

eokul-meb.com(kaynak gösterileden alıntı yapılmaz)

Sizler de 2013 Meslek Liseleri, Anadolu Liseleri ve Fen Liseleri Kontenjanları ve Tercihleriniz Hakkında Yorumların ve Sorularınızı Aşağıdan Bizlere Hemen Yazabilirsiniz.

15 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.