2013 Eylül Ayında Ortalama Yükseltme Sınavı Yapılacak

Müjde Ortalama Yükseltme ve Sorumluluk Sınavları EYLÜL AYINDA YAPILACAK

Gerek sitemizden gerekse Facebook sayfamız aracılığıyla 2013 Eylül ayında ortalama yükseltme sınavı var mı yapılacak mı gibi sorular geliyordu. Bizler de eokul-meb.com olarak her yıl bu konuda öğrencilerimize tatmin edici bilgiler vermeye çalışıyoruz. Bu sene de bu durumda olan öğrencilerimiz için müjde geldi. Eylülde 2. Ortalama Yükseltme Sınavı Yapılacak. İşte Resmi Haber

oys2013

 

Milli Eğitim Bakanlığı, ortaöğretim kurumlarında bu yıla mahsus ikinci kez ortalama yükseltme sınavı yapılacağını bildirdi.

 

Ortaöğretim kurumlarında bu yıla mahsus ikinci kez ortalama yükseltme sınavı yapılacağı bildirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan  “Orta Öğretim Kurumları Sınıf Geçme ve Sınav Yönetmeliği” genelgesinde, orta öğretim kurumlarında ders kesimini takiben ilgili yönetmeliğin 41’inci maddesi gereğince yapılan Ortalama Yükseltme ve Sorumluluk Sınavları’nın tamamlandığı, yapılan değerlendirmede bazı öğrencilerin sınavlarda istenilen başarıyı elde edemedikleri ve sınıf tekrarına kaldıklarına dikkati çekildi.

Genelgede, “Ortaöğretimin zorunlu eğitim kapsamına alınması nedeniyle, eylül ayında yapılacak sorumluluk sınavıyla birlikte pek çok öğrencinin bir üst sınıfa geçebilmesine ya da mezun olabilmesine imkan sağlamak üzere bir kez daha ortalama yükseltme sınavı yapılması gerekli görülmüştür” ifadesine yer verildi.

Genelgeye göre, 2012-2013 eğitim öğretim yılına mahsus olmak üzere, Bakanlığa bağlı tüm orta öğretim kurumlarında, öğrenciler, önceki yıllardan sorumlu olunan derslerin yanı sıra ders kesiminde gerçekleştirilen ortalama yükseltme ve sorumluluk sınavları sonu itibarıyla sınıf geçip geçmediklerine bakılmaksızın bu öğretim yılında öğrenim gördükleri sınıfta başarısız oldukları en fazla 4 dersten sınava alınacak.

Sınava girilecek dersler, 12-23 Ağustos 2013 tarihlerinde öğrencilerin velileri tarafından dilekçeyle okul müdürlüğüne bildirilecek ve sınav programı da sınav döneminin başlangıcından önce ilan edilecek. Sınavlar, ilgili yönetmelik gereği eylül ayının ilk haftasında yapılacak.

İhtiyaç duyulması halinde, cumartesi ve pazar günleri ile çalışma saatleri dışında yapılabilecek sınavlar için sürenin yetersiz olması durumunda da eylül ayının ilk haftasını takip eden hafta da kullanılabilecek. Bir öğrencinin aynı günde gireceği sınav sayısı ise 3’ü geçmeyecek.

Genelgede ayrıca, ikinci defa sınıf tekrarı durumuna düşmesi nedeniyle, 2012-2013 eğitim öğretim yılı ders kesimi veya ortalama yükseltme ve sorumluluk sınavı sonu itibarıyla okulla ilişiği kesilen öğrencilerden, bu sınavdan yararlanmak isteyenlerin bulunması halinde, başvuru tarihlerinde, tekrar eski okullarına kayıtlarının yapılarak sınava girecekleri derslere ait müracaatlarının alınacağı ifade edildi.

Sınav takvimi hazırlanırken, 2013-ÖSYS’de herhangi bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan ve bu genelge kapsamında sınava girecek öğrencilerin durumlarının öncelikle dikkate alınacağı bildirildi.

Resmi MEB Genelgesini Okumak İçin Tıklayın

Güncellenme: 12 Ağustos 2013

Eylül ayında sorumluluk sınavı var mı 2013, 2013 Eylül ayı Ortalama yükseltme sorumluluk sınavları başvuru tarihleri dilekçesi

Facebook Sayfamız İçin Tıklayın.

Eylül 2013 Ortalama Yükseltme ve Sorumluluk Sınavları İle İlgili Yorumlarınızı ve Sorularınızı Bu Sayfa Altından Hemen Yazabilirsiniz.

83 yorum

 1. arkadaslar 11 sinifa gidiyorum tekirdagdan istanbula yeni nakil oldum bugun kdr hic sorumlu dersim olmadi gecen gunlerde girdim ve kuran- kerimin sorumlu oldugunu gordum bunun bi aciklamasi varmi ne yapmam gerekiyor simdiden tesekur ederim.

 2. astronomiden 63 puan aldım sorumluluk sınavana kaldım normada gecıtım ama meb bakanlıgı e-okulda yayınlamdıgı için sınıfta kaldın mı acaba ?? puanım 45 3 puanda burdan aldım 47 oluyo

 3. Arkadaşlar Ağırlıklı Yıl Sonu Ortalaması 45,58 ise geçer mi kalır mı ? :D Ben hesapladım ortalamamı ama 2.00 civarı kalıyordu ama e-okul de farklı neden acaba ? Şimdi ben geçtim mi kaldım mı sizce?

  Ağırlıklı Ortalama ne demek ?

 4. Ben Lise 2 öğrencisiyim 9. Sınıfta kaldığım ders yok Eylülde Dil ve Anlatım , Bilişim Teknolojileri Temelleri derslerini geçtim 4 tane yazmıştım diğer 2 sini geçemedim 6 tane zayıfım vardı

  Yardımcı olursanız sevinirim

 5. Lise 4 ögrencisiydim okulum bu sene bitti ama diplomayı alamadım 9. sınıftan 2 tane sorumlu dersim varmis 2 sinede girmedim acaba ek sorumluluk sınavı olacak mı üniversiteye kayıt olacamda acil cevap verebilir misiniz

  • Evet ya lütfen yardımcı olunsun çok kişi var bu durumda olan harç paralarını yatırdık tek ders yüzünden üni. ye gidemeyeceğiz.Yetkililer lütfen yardım etsinler.

 6. Arkadaslar ben 9. Sınıf anadolu lisesi ogrencisiyim 3 tane dersten kaldım yıl sonu basarı notum 2.97 sadece biyolojiyi versem gecicektim o yüzden OYS 1 de sadece biyolojiden sınava girdim ama veremedim OYS2 de de kaldığım 3 dersi yani fizik biyoloji ve TDB den girecektim biyolojiden girdim ve çok yüksek ihtimal geçtim şimdi fizik ve TDB ye girmesem ortalamam düşer mi ya da daha sonra o dersleri vermem gerekir mi lütfen çok acil cevaplayın şimdiden teşekkürler

 7. ya selam arkadaşlar benim yıl sonu oratlamam 49,67 diydi şimdi 50,57 oldu şuanda geçmişimmidir çünkü benim tek geometriden girmiştim ve onuda bugün geçtm matematiği ve kimya vermesemmi

 8. Arkadaşlar 10.sınıf anadoluyum 5 zayıfım vardı 3 tanesini verdim almancaya girecem yarın ondan 0 alsam problem olur mu ? Karnemde 43 den 1 di yani şimdi yarınki almanca sınavında 25- puan alırsam nasıl etkiler ? Lütfen bilen varsa yardımcı olsun . Teşekkürler

 9. Arkadaşlar 9.sınıf biyoloji ve coğrafyadan sınava girenler varsa soruları yazarmısınız bir zahmet haziran ayındaki girdiğimiz sorularla aynımı lütfen cevaplayın

  • biyoloji sölim merve metaboliazma nedir canlıların organik bileşenleri problem ribonukleik asitin görevi nedir vb şeyler çıktı

   coğrafya;jelojik zamanlardan çıktı kesirli problem çıktıı mevsimler nasıl oluşur gece ve dündüzün birbirini izlemesinin sebebi nedir heyelanlar vb şeylerden çıktı ama çok zordu..

 10. ben lise 1 öğrenciyim . 5 tane zayıfım vardı temmuz ayında sadece 1 tanesini verebildim . 4 tane kaldı yarın eylül sınavlarından edebiyat sınavına gircem sorular temmuz sınavlarıyla aynı oluyor diyolat doğru mu

 11. Arkadaşlar 6 zayıfı vardı, 2’sini OYS-1’de verdim, 2’sinide bu OYS-2’de verdim diye düşünüyorum.(Bugün oldu bu 2 sınav ve çok güzel geçti). 10. Sınıf Öğrencisiyim. Ama Proleblemim şu, 10 Sınıfın KREDİ barajı 33 x 3 ‘ten 99. Lakin benim kredi puanım 98’de kalıyor bu durumda. Sorumlu olarak sınıf geçermiyim? Yoksa öbürgünkü sınavlarada girmem gerekiyormu sınıf geçmek için?

 12. Merhaba arkadaşlar, Bir Sorum olacak.
  Anadolu Lisesi 10. sınıf öğrencisiyim ve 4 zayıf dersim var. Kredim 92.

  Zayıflarım:
  Matematik
  Geometri
  Fizik
  Kimya

  Sorum şu: Sorumlu olarak sınıf geçmem için 2 dersi vermem gerekiyormuş ama 2 dersi versem bile kredim 98 de kalıyor. Sorumlu geçmem için kredimin 99 olması gerekiyormu? (33.3=99)

 13. arkadaşlar ben 2012 mezunuyum daha doğrusu daha mezun olmadım benim 1 tane alttan dersim var geçen sene 4 dersi geçtim bi bu kaldı.Geçen sene de eylülün ilk haftasındaydı sınav ve dilekçe vermeden sınava girmiştim.Bu sene de dilekçe veremedim bi sorun olur mu ?

 14. panpalar simdi benim 5 zayıf vardı 1 ini ilk sınavda verdim kaldı 4 10.sınıfım anadolu meslekteyim ort 3.0 olması gerekiyo yani 55 benimki 54.00 yani 2.87 3.0 tamamlamam için önümüzdeki sınavlardan kaç almam gerekiyo yav bilen varmı.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.