2013 ALES Başvuru Tarihleri ve Koşulları

2013 ALES başvuru kılavuzunda ALES başvuru koşulları ve ALES başvuru tarihleri açıklandı. Pedagojik Formasyon almak isteyenlerin de girmesi gereken ALES’e son başvuru tarihi 20 Eylül 2013 Cuma günü.

ALES sınav başvuruları başvuru tarihleri belli oldu. Başvurular 11-20 Eylül 2013 tarihleri arasında gerçekleşecek.

aleseokul

78 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ve 5538 sayılı kanuna eklenen Ek Madde 8’e göre herhangi bir yükseköğretim kurumunda öğretim görevlisi,okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı ünvanlarıyla açıktan veya doğrudan atanabilmek için ALES sınavına girme zorunluluğu getirilmiştir. Bunun yanında yüksek lisans programlarına başvurmak için de ALES’e girmek gerekiyor.

ALES Başvuru Kılavuzu ve Detaylar

Fakat Güzel Sanatlar Fakülteleri ile Konservatuvarlara alınacak yüksek lisans,sanatta yeterlilik ve doktora öğrencilerinden ALES puanı istenmemekte böyle bir şart koşulmamaktadır.

Tüm bunlara göre ALES’e girmiş olma şartı aşağıda belirtilen durumlarda aranacaktır.Bunlar;

_Üniversitelerin öğretim elemanı ihtiyacının karşılanması için yapılan başvurularda

_Kamu kuruluşları adına yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek kişilerden

_Öğretmenlik sertifika programına başvurmak isteyen kişilerden

ALES’e herhangi bir lisans programından mezun ya da mezun olabilecek durumda olanlar,yurt dışındaki üniversitelerden lisans mezunu olanlar(denklik almış olmak şartıyla),yabancı uyruklu lisans mezunları başvurabilirler.

2013  sonbahar dönemi ALES’e başvurmak isteyenler ösym’nin  http://www.osym.gov.tr  adresinden başvuru kılavuzuna ulaşabilir başvurularını yapabilirler. Sınava girecek adayların burada yayınlanan kılavuzu iyice okumaları yararlarına olacaktır.

2013 Sonbahar Dönemi ALES Başvuru Koşulları İle İlgili Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

 

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.