2013 ALES Başvuru Kılavuzu ve Tarihleri (Sonbahar Dönemi)

2013 Sonbahar (Güz) Dönemi ALES başvuruları başladı. 2013 ALES başvuru kılavuzu ve ALES başvuru tarihleri bilgisi bu sayfada. ÖSYM, tarafından 17 Kasım tarihinde yapılacak olan ALES başvuruları 11 Eylül tarihi itibariyle başladı.

ÖSYM bugünden itibaren Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) için başvuruları kabul etmeye başladı. ALES sonbahar dönemi sınavı 17 Kasım’da yapılacak. Başvuru için son tarih ise 20 Eylül.

aleseokul

 

ALES Başvuru Kılavuzu ve Detaylar

ALES Sınava Kimler Girecek

  • Öğretim görevlisi, araştırma görevlisi, uzman, okutman, çevirmen olarak Yükseköğretim kurumlarına açıktan atanacaklar;
  • Bu kadrolara nakille atanacaklar (öğretim görevlisi dışındaki kadrolar için);
  • Lisansüstü programlarda öğrenim görecekler (Güzel Sanatlar Fakülteleri ve Konservatuarlar hariç);
  • Lisansüstü öğrenim için kamu kuruluşları tarafından yurtdışına gönderilecekler;
  • Öğretmenlik sertifika programlarına başvuracaklar;

 

Adaylarda Aranan Şartlar

Sınava girecek adaylarda bir lisans programından mezun olmak veya mezun olabilecek durumda olmak şartı aranıyor. Yurtdışında lisans eğitimi görenlerden denklik belgesi istenen sınava yabancı uyruklular da başvurabiliyor.

ÖSYM’den yapılan açıklamada kılavuz dağıtılmayacağı, başvuruda bulunacakların http://www.osym.gov.tr adresinden ALES sonbahar dönemi kılavuzu ve aday başvuru formunu elde edebilecekleri belirtildi.

2013 ALES Başvuru Kılavuzu ve ALES Başvuru Tarihleri İle İlgili Olarak Yorumlarınızı ve Sorularınızı Paylaşabilirsiniz.

3 yorum

  1. ALES’e girecek olan tüm arkadaşlara başarılar dilerim. Arkadaşlar ben ilk defa gireceğim, Sorular zor mu KPSS YGS LYS mantığında mı , nasıl çalışmalıyım , fikri olan varsa sevinirim. ?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.