20 Mayıs Okullar Tatil mi 2013 İşte Resmi Açıklama

Her sene yapılan tartışmaların merkezi bir kere daha 20 Mayıs tatil mi, 20 Mayıs 2013 okullar tatil olacak mı biçiminde sürüp gidiyor. Bizler de eokul-meb.com yönetimi olarak bu konuda yönetmeliklere göre konuşarak bilgi vermeye çalışalım.

20 Mayıs Bütün Okullara Tatil Edildi !

Kıymetli ve değerli öğrenciler, veliler ve bu konuyla ilgilenen herkese net bir açıklama yapıyoruz. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma gençlik ve Spor Bayramı bu yıl pazar gününe rastlıyor. Haliyle pazar günü kutlamalar yapılacak. Bu kutlamalarda görev yapacak öğrenciler ise çoğunlukla ortaöğretim (lise) öğrencileri olacak. Haliyle bütün öğrencilere 20 Mayıs 2013 Pazartesi günü tatil olacak. MEB Bakanı Nabi Avcı bugün(16 Mayıs perşembe günü) kendisi resmi olarak açıkladı. 20 Mayıs Pazartesi günü Liseleri ilkokullar ve ortaokullar hepsi tatil.

20 Mayıs Pazartesi Günü İlköğretimlerde tatil mi?

Bugün Bakan avcı hatasından döndü ve 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle, lise öğrencileri ile birlikte ilkokul ve ortaokul öğrencilerine de 20 Mayıs’ın tatil olduğunu söyledi.

İŞTE BAKAN’İN O AÇIKLAMASI;

Burdur’da düzenlenen “2. Ulusal Hayvancılık ve Süt Ürünleri Fuarı”nın açılışına katılan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle, lise öğrencileri ile birlikte ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin de 20 Mayıs’ta tatil yapacağını söyledi.

Fuarın açılışının ardından Burdur Valiliği’ni ziyaret eden Bakan Avcı, burada yaptığı konuşmadaöğrencilere tatil müjdesi verdi. Bakan Avcı, geçtiğimiz gün yapılan açıklamalarda bir yanlış anlaşılma olduğunu, 20 Mayıs tarihinde sadece lise öğrencilerinin değil, ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin detatil yapacağını belirtti. Bakan Avcı, “Bunu Burdur’dan açıklamak güzel olur diye düşünüyorum. 19Mayıs Bayramı geliyor. Dün yapılan açıklamalarda yeterince netleştiremediğim ifadeden ötürü yanlış anlama söz konusu. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle yapılacak olan kutlamalara lisedüzeyinde gençler katılıyor biliyorsunuz. İlkokul ve ortaokullar 23 Nisan bayramında daha çokkatılıyorlar. Tatil konusuna gelince sadece liselere değil bunu düzeltiyoruz; ilkokul ve ortaokullarımızda 20 Mayıs günü tatil yapabilecekler” dedi.

Bakan Avcı’nın Burdur’daki ziyaretleri devam ediyor.

20 Mayıs okullar tatil mi, 20 Mayıs 2013 tatil mi

Sonuç olarak 20 Mayıs Pazartesi günü liseler, ilkokul ve ortaokullar için tatil.

20 Mayıs’ın Bütün Okullar İçin Tatil Olmasını Nasıl Değerlendiriyorsunuz ?

20 yorum

 1. Bir ülkede yaşayacaksın. Kendini o ülkenin bir bireyi olarak göreceksin. Zamanında popülist davranan biri bir yönetmelik hazırlayacak. gereksiz tatiller ile ülkenin zamanını yiyecek, yedirecek. Sonra sen çıkacaksın benim hakkımı yiyorlar diye ciyaklayacaksın. Hadi 19 Mayısı’ı anladık. 20 Mayıs için ne hakkı? Neden tatil istiyorsun? Yönetmelik yanlış zaten. Daha hiç bir haber yayınlanmıyor iken 20 mayıs tatil mi diye milyonlarca soru var sanal ortamda. Her yıl tatildi zaten. Demek ki tatil olmasını sen bile hazmedemiyorsun. haksız bir uygulama olduğunu sen bile peşinen kabullenmişsin. Farkında değilsin…

 2. la zaten geçen sene kar varken de okula gittik 2 gün gitmedik sadece liselere tataili verin zengin diye oh babam oh ilokullrı coğu devlet okulu olduğu için vermiyolar ize tatatil

 3. lütfen ilk okular ve orta okullara tatil olsun bugün yasaları okudum ve 19 mayıs tatil olarak gösteriliyor kanunlara göre her yaş öğretime okulların tatil olması gerekiyor. bakanlıktan tek isteğim tatil olsun hani devlet bizim isteklerimizi yerine getirirdi herkes öyle diyor benim yüzümü kara çıkarında herkes devletin isteklerimizin yerine getirdiğini görsün

 4. Arkadaşlar haklısınız ama peki bizim gibi kasaba okullarında programı yapan okullar ne olacak? Hem pazar günü program için okula geleceğiz hem de20 Mayıs tatil olmayacak. Bize haksızlık değil mi?

 5. arkadaşlar İKY açık uzatmaya gerek yok ki,bu uygulama yönetmeliğe aykırı, 20 mayıs akşama kadar sürer diyor ve ilköğretime orta öğretime gibi bir ayrımı yok,hata yönetmeliği çıkaranlarda,inceleyelim dilerseniz;
  Resmî Tatil Günleri

  Madde 11 — Resmî tatil günleri şunlardır:

  a) Cumhuriyet Bayramı (28 Ekim öğleden sonra başlar, 29 Ekim günü tören yapılır ve akşamı sona erer).

  b) Yılbaşı tatili (1 Ocak günü).

  c) Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, (23 Nisan günü törenden sonra başlar. 24 Nisan akşamı sona erer).

  d) Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı (19 Mayıs günü törenden sonra başlar ve 20 Mayıs günü akşamı sona erer.).

  e) Zafer Bayramı (30 Ağustos günü).

  f) Ramazan Bayramı (Arife günü saat 13.00’te başlar 3,5 gündür).

  g) Kurban Bayramı (Arife günü saat 13.00’de başlar 4,5 gündür).

  h) Mahalli kurtuluş günü (1 gün).

 6. 20mayıs neden orta okulara tatil değilya liselere tatil olması ne alaka ayrımcılık ya bu çok saçma her halde bizim pazar günü tatilimiz vr ve pazar günü 19 mayıs kutlamaya glcek deiliz çünkü o zaman zaten tatil bnce 20 mayıs ında tatil olması gerekir çok saçma

 7. Haberi okuduktan sonra bizzat açıp okudum ortaöğretim kurumları yönetmeliğini. Orada 24 Nisan’ın tatil olduğuna dair bir bilgi yok! İnsanları yanlış yönlendiriyorsunuz.
  Resmî tatil günleri
  MADDE 14 – (1) Hafta sonu, yarıyıl ve yaz tatili dışında okulların resmî tatil günleri şunlardır:
  a) Cumhuriyet Bayramı (28 Ekim günü saat 13.00’te başlar, 29 Ekim günü tören yapılır ve akşamı sona erer).
  b) Yılbaşı tatili (1 Ocak günü).
  c) Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı (23 Nisan günü).

 8. Lütfen yanlış yönlendirme yapmayalım. ortaöğretim kurumları yönetmeliğinde 24 nisan tatildir yazmıyor. (madde 14) bu durumda 24 nisan tatil değildi zaten ama iky de 11 maddede açık ve net 20 yaıs tatil yazıyor. Yada yukarıdakiler doğru dürüst bir yönetmelik çıkarsınlar.

 9. Evet arkadaşlar ben de bir sınıf öğretmeniyim.Türker arkadaşımın da dediği gibidir olay. ben 10 senedir öğretmenim ve hep 20 mayıs tatil oluyor. Çünkü İKY madde 11’e göre tatil diye geçiyor. İlk defa bir bakan böyle bir açıklamada bulunuyor. kanımca yönetmeliği çiğneyerek suç işliyor.

 10. Saçma sapan konuşmayın 23-24 nisanda ortaokullar 2 gun tatil yapmakta liseliler 1 gun 19-20 mayıstada liseliler 2 gun tatil yapmakta biz 24 nisanda okula gittik adaletsizlik yok şartlar eşit biri çocuk bayramı biri gençlik bu kadar basit.

 11. ben orta okul 6. sınıf öğrencisi olarak madem 19 yaşının altındakiler çocuk o zaman liselilerde tatil olmaması lazım bunun liselilerin tatil yapması ve orta okul ve ilk ögetimimin tatil yapmaması ile ilgili deil ben okulu seven bir isanım ama haftda 5 gün okul 2 gün tatil okulda 40 dk ders 10 dk tenefüs yılda 9-8 ay okul 3 ay tatil bu bir adaletsiliktir hani bu ülkede her şey adildi benece siz oturduğunuz yerden konuşuyosunuz her şeyi kolay zanediyorsunuz belki okul tatil olsaydı çalışmayan öğrenciler ders yapıp başarılı olucaktı televizyonda dediğiniz gibi siz bu ülke için çalışmıyor ülkenin ortalamasını düşürüyürsünuz bunları üstün zekalı olarak söylüyaorum çünkü dediim gibi başarısızlar çalıştığıda en azından türkiyenin ortalaması yükselir başarılı bir ülke olurduk ama siz olaylarla bağlantı kuramıyorsunuz size zekanız yok demiyorum bir olaya böyle bağlantılı bir şekilde bakmıyorsunuz

 12. Ya nasıl resmi açıklama bu anlamadım arkadaşlar burası dominik cumhuriyeti değil bakanın azından çıkanlar resmi açıklama değildir. bakan 20 mayıs tatil olmadığını meb sitesinden yazarsa ve ismini açar imzasıyla yayımlarsa bu resmi açıklama olur. Ama buda yönetmeliğe aykırı bir işlem olur. Yönetmeliği değiştirsin anca ozaman okul olmaz. İlköğretim Kurumları Yönetmeliği Madde 11 — Resmî tatil günleri şunlardır: d) Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı (19 Mayıs günü törenden sonra başlar ve 20 Mayıs günü akşamı sona erer.)

 13. Lütfen yanlış yönlendirme yapmayalım. ortaöğretim kurumları yönetmeliğinde 24 nisan tatildir yazmıyor. (madde 14) bu durumda 24 nisan tatil değildi zaten ama iky de 11 maddede açık ve net 20 yaıs tatil yazıyor. Azıcık okuyun lütfen.. ve bu mesajımı yayınlayın..

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.