20 Mayıs Liselere Tatil mi – 2013

Lise öğrencilerine tatil müjdesi. Her sene yapılan tartışmaların odağı yine 20 Mayıs liselere tatil mi, 20 Mayıs 2013 liseler tatil olacak mı kaç gün tatil olacak şeklinde. Biz de eokul-meb.com olarak bu konuda kısa bir bilgi vermeye çalışalım.

Sevgili öğrenciler, veliler ve bu konuyla ilgilenen herkese net bir açıklama yapalım istedik. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma gençlik ve Spor Bayramı bu yıl pazar gününe denk geliyor. Haliyle pazar günü kutlamalar olacak. Bu kutlamalarda görev alacak öğrenciler ise genellikle ortaöğretim (lise) öğrencileri olacak. Dolayısıyla lise öğrencilerine 20 Mayıs 2013 Pazartesi günü tatil olacak. Ancak ilkokul ve ortaokul öğrencileri için böyle bir tatilin olmama ihtimali var. Geçtiğimiz yıllarda böyle bir uygulama yapıldı ancak yönetmelikte farklı bir durum var. Şöyle :

İlköğretim kurumları yönetmeliğinde ” d) Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı (19 Mayıs günü törenden sonra başlar ve 20 Mayıs günü akşamı sona erer.). ”  şeklinde madde yer almaktadır. Haliyle bu maddeye baktığımızda ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin hepsine 20 Mayıs 2013 Pazartesi gününün tatil olması gerekir. Ancak hatırlayacağınız üzere aynı durum 23 ve 24 Nisan’da yaşanmıştı. Yönetmelikte liseler de tatil yapar ibaresi olmasına rağmen, liselere 24 Nisan tatil olmamıştı. Aynı şekilde 20 Mayıs’ın sadece liselere tatil olup; ilk ve ortaokullara tatil olmaması büyük bir ihtimal.

Liseler 20 Mayısta tatil mi, 20 Mayıs 2013 liseler kaç gün tatil olacak

Sonuç olarak 20 Mayıs Pazartesi günü liselere kesin olarak tatil ancak ilkokul ve ortaokullar için resmi bir açıklama yapılması gerekiyor.

Sizce 20 Mayıs Bütün Okullar İçin Tatil Olmalı mı ? Aşağıdan Yorumlarınızı Hemen Yazabilirsiniz.

3 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.