2. Balkan Savaşı Sonunda İmzalanan Antlaşmalar

2. Balkan Savaşı Sonunda İmzalanan Antlaşmalar
  • 17.03.2013

2. Balkan savaşı sonrası imzalanan antlaşmalar nelerdir ? Bulgaristan kendisine karşı ittifak yapan Yunanistan ve Sırbistan’a saldırdı. Ro­manya da II. Balkan Savaşı’na katıldı. Bu durumdan faydalanmak isteyen Osman­lı harekete geçip Midye-Enez sınırını geçerek Kırklareli ve Edirne’yi yeniden geri aldı. Türk kuvvetlerinin Meriç nehrinin batısına geçmesine büyük devletler izin vermediler.

Bu gelişmelerden sonra Bulgaristan, Os­manlı Devleti ve Balkan devletlerine baş­vurarak barış istedi.

2. Balka Savaşı sonrası şu antlaşmalar imzalandı;

Bükreş Antlaşması (10 Ağustos 1913)

Bulgaristan ile diğer Balkan devletleri ara­sında imzalanmıştır. Bu antlaşmayla Bulga­ristan Ege Denizi ile bağlantısını devam ettir­miştir. Ancak Bulgaristan verdiği topraklardan sonra küçüldü. Ayrıca Osmanlı Devleti’nden alınan topraklar yeniden paylaşıldı.

İstanbul Antlaşması (23 Eylül 1913)

Osmanlı Devleti ile Bulgaristan arasın­da yapılmıştır. Edirne ve Kırklareli tekrar Osmanlı Devleti’ne verildi. Meriç nehri sınır olarak kabul edildi. Bu antlaşmayla Bulgaris­tan’daki Türk azınlığına mülkiyet ve Türkçe öğrenim hakkı ve dini özgürlük tanındı. Bu antlaşma ile Bulgaristan’daki Türkler azınlık durumuna düşmüştür.

Atina Antlaşması (14 Kasım 1913)

Yunanistan ile Osmanlı Devleti arasın­da yapılmıştır. Girit, Yanya ve Selanik’in Yunanistan’a geçişi kabul edilmiştir. Adaların durumu kesinlik kazanmamıştır. Meriç nehri iki ülke arasında sınır kabul edilmiştir. Sırbis­tan ve Karadağ ile sınırlarımız kalmadığı için barış konusu ele alınmamıştır.

2. Balkan savaşı sonrasında imzalanan antlaşmalar ve önemli maddeleri

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ