1. Sınıf Öğrencileri İçin Okula Uyum Süreci Programı

Okula uyum programı başladı. Minik öğrenciler okula uyum sürecinde. İlkokul 1. sınıf öğrencileri ve okul öncesi eğitime başlayacak öğrenciler için yarın ilk ders saati çalacak. Temel Eğitim Genel Müdürü Funda Kocabıyık bu konu hakkında şöyle bir açıklamada bulundu :”İlk okuma ve yazma becerileri ve diğer derslerdeki kazanımlar Haziran ayı sonuna kadarki süreçte verileceği için öğretmen ve velilerimizin tedirgin olmamaları ve acele etmemeleri gerekiyor”

okul çantası

 

Milli Eğitim Bakanlığı uyum kapsamında ilkokul 1. sınıf ve anaokulu öğrencilerini bir hafta önce okula başlatıyor.

Uyum programı Bakan Nabi Avcı tarafından yarın İstanbul Ataşehir Halil Atamavcı İlkokulu’nda yapılacak bir törenle başlatılacak.

Temel Eğitim Genel Müdürü Kocabıyık tarafından özellikle an ve babalar için çocuklarının okula başlamanın en önemli mihenk taşlarından olduğu belirtildi.

Kocabıyık sözlerine şu şekilde devam etti ”Çocukların iyi bir başlanıgıçla okula uyum sağlaması, okulu sevmesi, yeteneklerinin geliştirilmesi bireyin tüm yaşamını etkiliyor.”

İlkokul 1. sınıf ve okul öncesi öğrencilerinin yarından itibaren Eylül’ün 13’üne kadar uyum sürecine alınacakları belirtildi. Bu yıl okul öncesi eğitimine 223 bin 97, ilkokul 1. sınıfa ise 1 milyon 200 bin öğrencinin alınacağı belirtildi.

Uyum sürecinde öğrencilerin yanında velilerinde geleceği ve gerektiğinde ise velilerin de çocuklarıyla birlikte derse katılabileceği belirtildi.

Uyum kapsamında öğrencilere okulun ve okul personelinin tanıtılacağı bunların yanında trafik kurallarını öğrenme, servise binme ve okula güvenli şekilde gitme gibi şeyler de anlatılacak. Öğrenciler bu kapsamda günde 3 saat derste bulunacak ve tüm etkinlikler öğretmenler tarafından ayarlanacaktır.

-”Tedirgin olmayın, acele etmeyin”

Öğretmenlerin bu hafta içinde, öncelikle varsa çocukların okul fobilerini yenmeleri için çalışacaklarını belirten Kocabıyık, sosyal ve kültürel etkinliklere, eğitsel oyunlara, müzik etkinliklerine, resim çalışmalarına da yer verileceğini kaydetti.

Öğretmenler bu bir hafta içerisinde varsa çocukların fobilerini öğrenecek ve fobilerini yenmelerini sağlayacak bunların yanında resim müzik eğitsel oyun gibi faaaliyetlerde bulunarak öğrencilerini okul sürecine alıştıracaktır.

Kocabıyık bu kapsamda sözlerine şunları da ilave etti; öğrencilerin okuldan sıkılmadan faaliyetleri devam ettirmeleri sağlanacak,fobilerini yenmeleri ve okulu sevmeleri sağlandıktan sonra okuma yazma programlarına geçilecek  dedi.

‘Okula uyumda sorunlar yaşanırsa…”

Okula uyum sağlayamaya öğrencilerin de olabileceğini ifade eden Kocabıyık bu sorunların sınıf öğretmenleri ve rehber öğretmenler eşliğinde çözülmeye çalışılacağını yapılan tüm bu müdahalelere rağmen çocuk hala okula uyumda bir problem yaşıyorsa yönetmelik kapsamında ilkokula başlamasına uygun görülmediği şeklinde bir rapor alınacak ve çocuğun kaydı okul öncesi eğitime yaptırılacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.