1 Ocak 2014 Yılbaşı Tatilinde Ek Ders Kesilir mi Öğretmenler

1 Ocak 2014 Yılbaşı Tatilinde Ek Ders Kesilir mi Öğretmenler
  • 24.12.2013

Yılbaşı Tatilinde Ek Ders Kesilir mi, Öğretmenlere 1 Ocak yılbaşı tatili ek ders verilecek mi konuyu inceleyelim.

Öğretmenlerin 1 Ocak 2014 Yılbaşı tatili sebebiyle ek dersi kesilecek mi ? Önceki uygulamalar ve ek ders yönetmeliğini incelediğimizde, ilgili yönetmelikte açıkça yer alan ifadeye göre resmi tatillerde öğretmen ve idarecilerin ek dersi kesilir. Yani resmi tatil olan gün için ek ders verilmez.

Bu durumda 1 Ocak Yılbaşı tatili de resmi tatil olduğundan dolayı idarecilerin ve öğretmenlerin ek dersi o gün için kesilecektir. MEB Ek ders yönetmeliği gereğince 1 Ocak yılbaşı tatilinde ek ders kesilir mi konusunda öğretmenlerimize bilgi aktardık.

öğretmen

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. zülfikar dedi ki:

    birleştirilmiş sınıf öğretmeni aynı zamanda da müdür yetkili öğretmen olarak görev yapmaktadır. bu öğretmenimizin o günkü ek dersi nasıl kesilecek, yani üzerindeki ek dersimi yoksa haftalık bazda mı kesilecek.

    1. ALİ ERGEZEROĞLU dedi ki:

      HOCAM MÜDÜRÜN YETKİLERİ ÜZSERİNİZDE BARINDIRDIĞINIZ İÇİN SADECE O GÜNE DÜŞEN EK DERSİ KESERSİN.

    2. ALİ ERGEZEROĞLU dedi ki:

      Yılbaşı tatilinde ek ders ücreti ödenir mi?

      Soru1; Yılbaşı tatilinde ek ders ücreti ödenir mi?

      Cevap1; 1 Ocak Salı günü 2429 sayılı yasaya göre resmi tatil günüdür. Milli Bayram tatili ya da genel idari izinli günlerden değildir.

      Bu konuda toplu sözleşmede;

      “Madde 24- (1) 1/9/2012 tarihinden geçerli olmak üzere, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders yılı içerisindeki iş günlerinde genel idari izinli olmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler ile öğrencilerin çeşitli nedenlerle sınıf veya okul bütünlüğünde izinli sayılmaları sebebiyle eğitim ve öğretim faaliyetlerini fiilen yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim, hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.”

      Toplu sözleşme görüşmelerinde yalnızca kar tatili gibi idari izinli olduğu günlerde öğretmen ve yöneticilere ek ders ücreti ödeneceği kazanımı elde edilmiştir.

      Milli ve Mahalli Bayramlarda ek ders ücretleri ile ilgili yönetmelik maddesi;

      b) (Değişik :13/7/2007-2007/12399 B.K.K.) İl düzeyinde millî ve mahallî bayramların kutlamaları için kurulan hazırlık komitelerinde görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, millî ve mahallî bayramların hazırlık çalışmalarına

      katılan yönetici ve öğretmenler, söz konusu bayramların hazırlık çalışmalarına ve törenlerine sınıf veya okul bütünlüğünde katılan öğrencilerin öğrenim gördüğü eğitim kurumlarının yönetici ve öğretmenleri ile millî bayramlar nedeniyle tatil edilen günlerde ders görevlerini yerine getiremeyen yönetici ve öğretmenler, bu sürelerde üzerlerinde bulunan aylık karşılığı ders, varsa ek ders, ders niteliğinde yönetim ve hazırlık ve planlama görevlerini yapmış sayılırlar.”

      İki hüküme baktığımızda yılbaşı tatilini kapsamadığı görülmektedir.

      Cevap1 İçin Özet:1 Ocak günü için ek ders ödenmez VE haftalık değerlendirme yapılarak ek ders kesintisi yapılır

      Soru 2: 1 Ocak 2013 günü üzerlerinde ders dışı egzersiz çalışması bulunan öğretmenlere bu ücret ödenir mi?

      Cevap 2: Resmi tatil günlerinde ders dışı egzersiz çalışmaları için ücret ödenmesi mümkün değildir.

      Soru 3: 30 Aralık- 3 Ocak 2014 haftası ek ders ücreti nasıl hesaplanacak?

      Cevap 3: 2006 yılı sonunda yapılan ve halen yürürlükte olan düzenleme ile ek ders ücretleri haftalık değerlendirilmektedir.

      Sınıf ve ana sınıf öğretmenleri yılbaşı tatili olduğu hafta 7 saat ek ders ücreti kesilmesi gerekir.(Haftalık Hesaplanır.)

      Branşçılar haftalık ders planına göre kesilmesi gerekir.(Haftalık Hesaplanır.)

      Ücretli personel sadece gelmediği gün için kesinti yapılmaı gerekir.(Haftalık Hesaplama Yapılmaz)

      Okul yönetimi (Müdür,Müdür Yardımcısı,Müdür Yetkili Öğretmen) ve rehber öğretmenler için sadece gelmediği gün için kesinti yaplması gerekir.(Haftalık Hesaplama Yapılmaz)

YORUM YAZ