1. Mehmet Dönemindeki İsyanlar

Fetret döneminden sonra tahta çıkan Çelebi Mehmet ya da I. Mehmet, tekrar Türk birliğini sağlamak amacıyla dış politikada barışçıl bir yol izlemeyi uygun görmüştür. I. Mehmet’in Türk birliğini tekrar sağlayabilmesi için önündeki en büyük engel ise Kramanoğulları idi. Bu nedenle fetret dönemindeki iç karışıklıkları fırsat bilen Karamanoğulları beyliğinden Akşehir, Beyşehir ve Seydişehir’i alarak işe başlayan Çelebi Mehmet, Menteşeoğulları ve Tekeoğullarını da Osmanlı Devletine bağlamıştır.

  1. Mehmet Dönemindeki Ayaklanmalar:
  • Şeyh Bedrettin İsyanı (1420): I. Mehmet döneminin en önemli olayı Şeyh Bedrettin ve taraftarlarının çıkardığı ayaklanmadır. Dini eğitim almış olan Şeyh Bedrettin, İran’da yaşadığı dönemde bir çok akımın etkisi altında kalmıştır ve Fetret döneminde ortaya çıkan karışıklığı fırsat bilerek bu düşüncelerini yaymaya çalışmıştır. Şeyh Bedrettin isyanı, ortaya atılan fikirlerin devletin toplumsal ve dini yapısına ters düştüğü için kısa sürede bastırılmıştır.
  • Çelebi Mustafa İsyanı (1420): Ankara savaşında Timur’a esir düşen Çelebi Mustafa, Timur’un ölümünden sonra Anadolu’ya gelmiştir. Anadolu’ya geldikten sonra Bizans’ın yardımını arkasına kalan Çelebi Mustafa, Rumeli topraklarını ele geçirerek padişah olduğunu ilan etmiştir. Bu isyan sırasında Çelebi Mustafa’nın yandaş toplamasını engellemek amacıyla halka bu kişinin Yıldırım Beyazıt’ın oğlu olmadığı yalanı söylenmiştir. Bu nedenle de bu isyan aynı zamanda “Düzmece Mustafa İsyanı” olarak da adlandırılmaktadır.

I. Mehmet Döneminde Çıkan Ayaklanmalar Başlıklı Yazımız İçin Yorumlarınızı Hemen Bize Yazın. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.