1 Mayıs Okullar Tatil mi Kaç Gün 2014

1 Mayıs okullar tatil mi, okullar 1 Mayıs Perşembe günü resmi tatil mi okullar kaç gün tatil olacak

1 Mayıs 2014 perşembe resmi tatil mi, 1 mayıs 2014 kimler için resmi tatil, 1 mayıs memurlara tatil mi, 1 mayıs 2014 memurlara tatil mi, 1 mayıs üniversitelere tatil mi, 1 mayıs tatil mi 2014 28 Nisan son durum

1 Mayıs’a sayılı günler birçok çalışan,öğrenci ve kamu görevlisi bu sorunun cevabını merak ediyor. 1 Mayıs İşçi Bayramı kimlere resmi tatil, üniversiteliler 1 Mayıs’ta til yapacak mı, memurlar 1 Mayıs’ya tatil yapacak mı?

okullar-o-gun-tatil-olacak

İŞTE BU SORULARN CEVABI…

1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı, işçi ve emekçiler tarafından dünya çapında kutlanan, birlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günü. 1 Mayıs dünya üzerindeki pek çok ülkede, resmî tatil olarak kabul edilmektedir. Türkiye’de ilk kez 1923’te resmî olarak kutlanmıştır. 2008 Nisan’ında, “Emek ve Dayanışma Günü” olarak kutlanması kabul edilmiştir. 22 Nisan 2009 tarihinde TBMM’de kabul edilen yasa ile 1 Mayıs resmi tatil ilan edilmiştir.

Her daim gözlerimizin önünde duran bazı olaylar ve kavramlar vardır. Hepimiz bu olayların ve kavramların farkındayızdır. Hepimiz bu olayları ve kavramları çok iyi bildiğimizi zannetmekte fakat anlat dediklerinde ise birazcık bocalamaktayızdır. İşte“1Mayıs” ve “İşçi Bayramı” kavramları da bunlardandır. Böyle olmasında uzun yıllar sakıncalı kavramlar arasında yer almasının etkisinin olduğunu söylesek yanılmış olmayız herhalde.

Bu gün kime sorsanız “Bir günlük çalışma süresi ne kadardır?” diye, alacağınız karşılık her zaman “Sekiz saat” olacaktır. İşte 1 Mayıs İşçi Bayramı da bu soru ve cevabında aldığımız hak için ortaya çıkmış ve kazanılmış bir haktır.

İlk kez 1856 yılında Avustralya’nın Melbourne kentinde işçiler “Günde sekiz saat çalışma süresi için” Melbourne Üniversitesi’nden Parlemento Evi’ne kadar bir yürüyüş tertip etmişlerdir. Avustralyalı işçiler 21 Nisan’da gerçekleştirdikleri bu bir günlük eylem kararlarının tüm dünyada karşılık bulacağını hesap etmemişlerdi belki de.

Amerikalı işçiler de 1886 yılında “Günde 12 saat ve haftada 6 gün olan çalışma süresini” günde 8 saate indirmek için harekete geçtiler. 1 Mayıs 1886’da Şikago’da gerçekleştirilen eyleme siyah-beyaz yarım milyondan fazla işçi iş bırakarak destek verdi. Bu gösteriler Amerika’nın bir çok büyük kentinde de aynı gün, aynı şekilde gerçekleştirildi. Amerika’daki olaylar 1 Mayıs günü son bulmadı. Takip eden günlerde de gösteriler devam etti. 4 Mayıs tarihinde işçiler Haymarket Alanı’nda miting düzenledi. Fakat tam miting bitip dağılmak üzere iken kürsünün önünde bir bomba patladı. Patlama sonucu 7 polis öldü, 69’u ise yaralandı. Bu olay üzerine bir çok işçi tutuklandı. Tutuklanan işçilerden sekizi yargılanmak üzere seçildi. İdama mahkum edilen işçilerden en genci, infazdan bir gün önce intihar etti, diğerleri infaz edildi.

2 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.