​Göç İdaresi Ne Zaman İlana Çıkacak!

Memur adayları, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün göç uzman yardımcılığı ilanını beklemektedir.

GAZETEKAMU ÖZEL HABER -ZEKİ KARA

Geçen sene yapılan 500 kişilik atamada İİBF mezunlarından alım yapılmıştı. Yeni ilanda hangi bölümlerin tercih edileceği adaylar tarafından merakla beklenmektedir. Kurumda 450 adet İl Göç Uzman Yardımcılığı ve 40 adet Göç Uzman Yardımcılığı kadroları bulunmaktadır.

100 Göç Uzman Yardımcısı

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü 100 uzman yardımcısı almıştı. 2013 Eylül’de başlayan süreç 2014 Şubat’ta tamamlanmıştı. Kamu Yönetimi, Siyaset Bilimi, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Mezunlarına 20 kadro, Uluslararası İlişkiler, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Mezunlarına 20 kadro, Çalışma Ekonomisi, İktisat, İşletme, Maliye Bölümü Mezunlarına 15 kadro, Hukuk Fakültesi Mezunlarına 15 kadro, İstatistik Bölümü Mezunlarına 4 kadro, Sosyoloji Bölümü Mezunlarına 10 kadro, Psikoloji Bölümü Mezunları, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık mezunlarına 10 kadro, İletişim Fakültelerinin Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Gazetecilik, Sinema ve Televizyon bölümlerinden mezunlarına 6 kadro ayrılmıştır.

500 İl Göç Uzman Yardımcısı

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü işletme, iktisadi ve idari bilimler, iktisat ve siyasal bilgiler mezunu 500 il göç uzman yardımcısı (taşra birimleri için) alımı yapıldı. 2013 Ekim’de başlayan alım süreci 2014 Nisan’da tamamlanmıştı.

İl Göç Uzmanlığı Yönetmeliği ve Göç Uzmanlığı Yönetmeliği

Göç Uzmanlığı ve İl Göç Uzmanlığı yönetmeliklerine göre uzman yardımcılığı alımlarında İİBF mezunları tercih edilmektedir. İhtiyaç duyulması halinde diğer branşlardan alımlar yapılabilecektir.

MADDE 5–ç) Genel Müdürlüğün kadro ve ihtiyaçdurumuna göre; en az dört yıllık lisans eğitimi veren hukuk, siyasal bilgiler, iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler fakültelerinden veya Genel Müdürlükçe yürütülen hizmetlerin gerektirdiği en az dört yıllık lisans eğitimi veren yükseköğretim kurumlarıile bunlara denkliği kabul edilen yurt içindeki veya yurt dışındakiöğretim kurumlarından mezun olmak.

Sosyologlar Göç İdaresinden Kadro Talep Ediyor!

Sosyolog adayları, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün kurulmasıyla kadro ve atama yönünden umutlanmışlardı. Ancak sosyologların beklentisi şimdiye kadar karşılanmadı. İl Göç Uzman Yardımcılığı alımlarında sosyoloji mezunlarına da kadro ayrılması gerektiğini belirten adaylar mağduriyet yaşadıklarını dile getirmektedirler. Göç İdaresi , 2013-2 merkezi memur atamasında 8 sosyolog alımı yaparken 5 sosyolog kadrosunu da 4 Temmuz 2014’te iptal etmiştir. Kurumda sadece 2 adet sosyolog kadrosu kalmıştır.

Kurumda 450 Kadro Bulunmaktadır!

Göç İdaresi, 100 adet Göç Uzman Yardımcısı kadrosuna ve 500 adet İl Göç Uzman Yardımcılığı kadrosuna atama yapmıştır. Yeni alımlar için kurumun elinde 450 adet İl Göç Uzman Yardımcısı kadrosu kalmıştır. 4 Temmuz 2014’teki değişiklikle 40 adet Göç Uzman Yardımcılığı kadro ihdası yapılmıştır. İlanın ne zaman verileceği ve hangi branşlardan alımlar yapılacağı henüz netlik kazanmazken yakın bir zamanda Göç Uzman Yardımcılığı için ilana çıkılacağı ve yıl sonunda da İl Göç Uzman Yardımcılığı için alım sürecinin başlayacağı ifade ediliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.